• 2016-04-21

Szekspir. Obiekt

23 kwietnia Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza na otwarcie instalacji Szekspir. Obiekt, którą zaprojektował scenograf Jerzy Juk-Kowarski.

„Obiekt noc” , fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Obiekt noc” , fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moim zamierzeniem jest zachęcenie odbiorcy do własnej interpretacji i przemyśleń na temat niezwykłego dramatopisarza, fenomenu światowej literatury. To rodzaj nieruchomego teatru, łączę tu kilka elementów, które wchodzą ze sobą w relacje. Na teatralnym podeście znajduje się piramida, umieściłem na nim również epitafium z grobu Szekspira – mówi autor.

Termin otwarcia nie jest przypadkowy – uznaje się, że 23 kwietnia 1616 roku zmarł William Szekspir.

Po otwarciu Obiektu teatr zaprezentuje grę miejską Szekspirowskie Koło Fortuny. Idea gry nawiązuje do Koła Fortuny jako symbolu nieprzewidywalności ludzkiego losu. Różnica polega na tym, że Szekspirowskie Koło Fortuny na kilka godzin oddaje nasz los w ręce pisarza. To nie koniec atrakcji – w Galerii Teatru Dramatycznego można obejrzeć wystawę Szekspir. Plakaty, prezentującą prace wybitnych twórców polskiej szkoły plakatu: Jana Lenicy, Jerzego Czerniawskiego, Andrzeja Pągowskiego, Waldemara Świerzego czy Jana Sawki.

„Szekspirowskie Koło Fortuny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szekspirowskie Koło Fortuny” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tego dnia Teatr Dramatyczny pokaże też swój najnowszy spektakl – Miarka za miarkę Szekspira w reżyserii Oskarasa Koršunovasa. W obsadzie m.in. Sławomir Grzymkowski, Przemysław Stippa, Martyna Kowalik i Agnieszka Warchulska.

Jerzy Juk-Kowarski – w latach 70. związany z poznańskim Teatrem Nowym, prowadzonym przez Izabellę Cywińską (jest autorem scenografii do spektakli takich jak Letnicy Gorkiego, Trzy siostry Czechowa). Wielokrotnie współpracował z Jerzym Jarockim, Wspólnie przygotowali ponad dwadzieścia przedstawień, m.in. Wiśniowy sad Czechowa, Życie jest snem Calderona, Ślub Gombrowicza. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę w dziedzinie scenografii na II Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, nagrodę główną w dziedzinie scenografii na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu.

Szekspir. Obiekt, Jerzy Juk-Kowarski
Otwarcie: 23 kwietnia 2016 roku o godz. 18.30
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Dodaj komentarz