• 2016-04-21

Festiwal Grzesiuka na Sielcach

6 maja Teatr Baza i Park Siedlecki zapraszają do udziału w pierwszym Festiwalu Grzesiuka na Sielcach.

„Festiwal Grzesiuka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Festiwal Grzesiuka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Postać Stanisława Grzesiuka jest nierozerwalnie związana z Sielcami, Mokotowem, co jest punktem wyjścia do tworzenia opowieści o lokalnej tożsamości. Ten rejon Warszawy to wciąż miejsce o niskim nasyceniu kulturalnym. Nie ma tu domu kultury, nie działa żaden miejski teatr, kino czy galeria sztuki. Brakuje oferty kulturalnej, która wypełniłaby lukę w edukacji mieszkańców, która zapewniłaby im możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu, rozwijania własnych zainteresowań, spotkań, integracji. Czemu więc nie użyć muzyki, aby stworzyć wspólnotę?

Powstał więc pomysł, aby stworzyć lokalne święto. Festiwal Grzesiuka chce przybliżyć mieszkańcom ich własną historię, pobudzić tożsamość. Do projektu nie tylko w roli odbiorców, ale też realizatorów włączono społeczność lokalną oraz osoby związane z Sielcami (organizacje pozarządowe, mieszkańców, m.in. Halinę Niemiec – przewodniczkę po Sielcach; Sylwestera Kozerę z Kapeli Czerniakowskiej).

Dzięki Stanisławowi Grzesiukowi piosenki ulicy i warszawski folklor utrwaliły się w świadomości mieszkańców. Bal na Gnojnej wykonywany jest przez wielu twórców, tych bardziej i tych mniej znanych. Są to m.in. Szwagierkolaska, Maleńczuk&Waglewski, Karolina Cicha i Czesław Mozil czy Stanisława Celińska.

A te piosenki to ja sam nie wiem, jak one się rodziły. Przechodziły od jednego do drugiego. Kolega śpiewał, ja się nauczyłem od kolegi, ode mnie nauczył się ktoś inny, kto jeszcze tego nie znał. Czy kiedy już, powiedzmy, miałem te lat 20 czy 21 lat, ktoś początkujący, jakiś grajek, co zaczynał uczyć się grać na gitarze, czy na mandolinie, dokopywał do ferajny tych starszych. On od nas się uczył, od tamtego uczyli się następni. W ten sposób wiele piosenek zdobyłem od osób już starszych. Kto je tworzył, tego do chwili obecnej nikt nie wie – opowiada o sobie Stanisław Grzesiuk.

Festiwal Grzesiuka jest jednym z wydarzeń całorocznych obchodów stulecia stołeczności Mokotowa.

Festiwal Grzesiuka na Sielcach
Od 6 do 8 maja 2016 roku
Teatr Baza w Warszawie

Dodaj komentarz