• 2016-04-21

Naga Praga powraca

24 kwietnia do Teatru Młyn po długiej przerwie powraca spektakl Naga Praga ze Sławomirem Packiem, Adamem Krawczukiem i Agatą Fijewską.

„Naga Praga”, fot. M. Dąbrowski (źródło; materiały prasowe organizatora)

„Naga Praga”, fot. M. Dąbrowski (źródło; materiały prasowe organizatora)

Naga Praga to rodzaj scenicznego żartu, niepozbawionego jednak goryczy i złośliwości wobec współczesnego świata. Życiorysy hipsterskiej singielki i „dziewczyny z Pragi” (Agata Fijewska) przeplatają się ze sobą, prascy Hipsterzy (Sławomir Pacek i Adam Krawczuk) zamieniają się w Dresów, modny klub w podwórko przy trzepaku, a mroczny DJ (Maciej Rozwadowski) w tajemniczego ostrzarza noży.

Spektakl poddaje analizie fenomen współistnienia w jednej przestrzeni dwóch odrębnych społecznie światów, z których każdy rządzi się swoimi prawami – czy te prawa nie są jednak niepokojąco podobne? Czy dychotomia praskich rzeczywistości nie jest dychotomią bardziej ogólną – warszawską? Polską? A może także naszą własną – wewnętrzną i osobistą? Czy istnieje możliwość komunikacji między tymi dwoma odrębnymi rzeczywistościami? Czy istnieje możliwość scalenia tych rzeczywistości w nas samych – w jedną, wspólną tożsamość?

„Naga Praga”, fot. M. Dąbrowski ( źródło: materiały prasowe organizatora)

„Naga Praga”, fot. M. Dąbrowski ( źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektaklowi towarzyszyć będzie  wystawa fotografii Uli Marchlik Warszawa-Kontrasty, na której wernisaż teatr zaprasza 24 kwietnia o godz. 20.00, bezpośrednio po zakończeniu przedstawienia.

Kompozycja zdjęć składająca się na wystawę to fragmenty miasta, które świetnie znamy – miasta łączącego w sobie ekstremalne przejawy nowoczesności i biedy, postępu i zaniedbania. A jednak – co zaskakujące – w obiektywie Uli Marchlik Warszawa daleka jest od brzydoty. Autorka obejmuje ją spojrzeniem pełnym akceptacji, przyjmując ją w całości właśnie taką, jaka jest, bez poprawek i retuszu.

Jest w tych zdjęciach jakiś rodzaj spokoju i pogodzenia – nawet ludzie wydają się „wkomponowani” w krajobraz miasta, jakby mimo tych kontrastów przynależeli do niego i pasowali. Myślę, że ta wystawa to wyjątkowy komentarz do Nagiej Pragi – spektaklu powstałego przecież właśnie z buntu przeciwko kontrastom, z niezgody na biedne i bogate, ładne i brzydkie, lepsze i gorsze. Zestawienie tej wystawy i spektaklu Naga Praga to jeszcze jeden warszawski kontrast, zaskakujący mnie samą, inspirujący i budzący pytania… –  mowi Natalia Fijewska-Zdanowska, reżyserka Nagiej Pragi.

Spektakl Naga Praga, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska
Terminy: 24 i 25 kwietnia, 7 i 8 maj 2016 roku
Towarzysząca spektaklowi wystawa: Warszawa-Kontrsaty
Autor: Ula Marchlik
Wernisaż: 24 kwietnia 2016 roku
Teatr Młyn w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR