Mieke Bal w Krakowie

23 kwietnia MOCAK w Krakowie wraz z Festiwalem Filmu Filozoficznego, Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego) zapraszają na światową premierę najnowszego filmu Mieke Bal Reasonable Doubt. Po projekcji odbędzie się spotkanie i dyskusja z artystką oraz aktorami, którą poprowadzą Roma Sendyka (UJ) oraz Magdalena Mazik (MOCAK).

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, fot. R. Sosin (źródło: materiały prasowe organizatora)

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, fot. R. Sosin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reasonable Doubt to najnowszy projekt Mieke Bal, kończący trylogię długometrażowych filmów-instalacji (po analizie szaleństwa i dyskursu psychoanalizy z Long History of Madness i studium afektów z Madame B, opartym na prozie Flauberta). To  próba połączenia obu poprzednich wątków – rozważań dotyczących afektów i psychoanalizy – w kontekście kultury europejskiej, o której sądzi się, że ufundowana jest na mocnej podbudowie racjonalizmu.

Bal zadaje w tym projekcie ważne pytania: czy projekt kartezjańskiego racjonalizmu rzeczywiście redukował emocjonalność? Czy nie przeoczyliśmy w nim aspektu afektywnego? Czy nie był znacznie bliższy analizie „namiętności duszy”, niż nam się dziś wydaje? René Descartes pokazany jest  prowokacyjnie, jako człowiek emocjonalny, jako myśliciel bliższy Spinozie niż swemu karykaturalnemu wizerunkowi popularnemu w XX wieku. Kartezjusz jest tu autorem nie tylko Rozprawy o metodzie, ale również Namiętności duszy. Jego biografia – traktowana z groteskowym dystansem – jest skonfrontowana z równolegle rozwijającym się biogramem Krystyny, królowej Szwecji, na której dwór zostaje zaproszony. Ta podwójna prezentacja pasjonujących (również w znaczeniu namiętnych, tematem ich spotkania jest miłość) osobowości jest okazją do „myślenia w filmie” o dominantach europejskiej tradycji filozoficznej.

Projekt Reasonable Doubt jest oparty na autentycznych tekstach z listów oraz pism Kartezjusza i Krystyny. Będzie pokazywany w dwóch formach: jako pełnometrażowy film oraz jako pięciokanałowa instalacja wideo. Film był kręcony między innymi w Muzeum Narodowym na Zamku w Nieborowie i w parku w Arkadii, z udziałem polskich twórców (prof. Wiesław Juszczak, artystka wideo Agnieszka Kalinowska). Prezentacja w MOCAK-u będzie światową premierą tego obrazu.

Wizyta Mieke Bal w Krakowie odbywa się w ramach Festiwalu Filmu Filozoficznego – pierwszej tego typu imprezy w Polsce, Europie i na świecie. Jej podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Wydarzenie przybliża nietypowe zjawiska w dziedzinie kultury, oryginalnych i kontrowersyjnych twórców prezentujących odważne i autorskie myślenie o świecie. Przede wszystkim jest idealna przestrzeń do dyskusji, refleksji nad uniwersalnymi wartościami oraz współczesną wizją człowieka. W 2016 roku Stowarzyszenie EKSIT oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszają po raz dziesiąty na interdyscyplinarne przedsięwzięcie łączące filozofię i film. Tegoroczna, 10., jubileuszowa edycja poświęcona jest tematowi miłości.

Mieke Bal w MOCAK-u. Światowa premiera filmu Reasonable Doubt
23 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz