Imieniny Jerzego Giedroycia

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich odbędzie się wydarzenie, które odda hołd Redaktorowi paryskiej „Kultury”. Dziełem życia Giedroycia był Instytut Literacki w Paryżu, wydający pisma i książki przez kilka dziesięcioleci torujące myśli kolejnych pokoleń Polaków – zarówno na emigracji, jak i w kraju.

Imieniny Jerzego Giedroycia (źródło: materiały prasowe)

Imieniny Jerzego Giedroycia (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie, organizowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Uniwersytet Łódzki i Fundację Kultury Paryskiej, będzie się składać z kilku części:

  • rozmowy o życiu i działalności Jerzego Giedroycia z Magdaleną Grochowską, autorką książki Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu. Spotkanie poprowadzą Marzena Woźniak-Łabieniec i Joanna Podolska;
  • prezentacji Antologii tekstów poświęconych przeszłości opublikowanych na łamach periodyków Instytutu Literackiego – nowej książki Wydawnictwa UŁ, przygotowanej przez prof. Rafała Stobieckiego oraz prof. Sławomira Nowinowskiego w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Rozmowę z redaktorami poprowadzi prof. Andrzej Stępnik;
  • wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury, przygotowanej przez Fundację Kultury Paryskiej w Warszawie. Jej kuratorem jest Małgorzata Ptasińska.

Spotkanie przybliży różne pasje Redaktora: historię, politykę i literaturę. Na przykładzie przedsięwzięć badawczych i wydawniczych Jerzego Giedroycia zostanie omówiony jego wkład do historiografii. Organizatorzy podejmą też reflekcję nad miejscem i rolą Instytutu Literackiego w Paryżu, zarówno w ciągu jego istnienia, jak i dziś.

Imieniny Jerzego Giedroycia
23 kwietnia 2016 roku, godz. 16.00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR