• 2016-04-21

Festiwal filmPOLSKA w Berlinie

20 kwietnia w Berlinie rozpoczął się największy festiwal filmu polskiego za granicą – filmPOLSKA 2016 organizowany od 11 lat przez Instytut Polski w Berlinie.

Festiwal filmPolska – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal filmPolska – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu 7 dni w 11 kinach, klubach i galeriach w Berlinie, Poczdamie i Frankfurcie nad Odrą zobaczyć będzie można ponad 100 pokazów filmowych z udziałem 23 gości. Gwiazdą tegorocznej, 11. już edycji festiwalu jest Jerzy Skolimowski. Podczas wydarzenia odbędzie się retrospektywa jego filmów, w tym pokaz słynnego, uhonorowanego Złotym Niedźwiedziem Le depart. Festiwal zostanie uroczyście otwarty najnowszą produkcją Jerzego Skolimowskiego 11 minut w kinie Babylon w Berlinie.

W programie Nowe polskie kino, jednej z sześciu sekcji festiwalu, publiczność niemiecka zobaczyć będzie mogła m.in. Córki dancingu Agnieszki Smoczyńskiej nagrodzone na festiwalu Sundance, Zjednoczone stany miłości Tomasza Wasilewskiego, które święciły tryumfy na tegorocznym Berlinale, Kosmos Andrzeja Żuławskiego, Baby bump Jakuba Czekaja czy Zud Marty Minorowicz.

Prezentując nowe polskie kino a także nieco zapomniane aspekty polskiej klasyki filmowej przybliżamy niemieckiej publiczności polskie społeczeństwo, pokazujemy polski punkt widzenia w sposób, który pozwala go Niemcom lepiej zrozumieć – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie Katarzyna Wielga-Skolimowska.

Ważnym wątkiem festiwalu jest temat migracji. Wśród filmów prezentowany jest m.in. Nowy Świat w reżyserii Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego o losach młodych migrantów z Afganistanu, Ukrainy i Białorusi, którzy próbują zacząć nowe życie w Polsce, czy dokument Bracia Zbigniewa Osińskiego o repatriantach z Rosji. Festiwal zamykać będzie prezentacja nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową, 300 mil do nieba Macieja Dejczera. Projekcji towarzyszy dyskusja poświęcona możliwościom integracji dzieci przez działania kulturalne.

Ważnym elementem tegorocznego programu stanowi polska animacja, w tym pierwszy tak szeroki przegląd nestora polskiej animacji Jerzego Kuci. Tradycyjne prezentowane będą również produkcje młodych polskich filmowców wykształconych w łódzkiej szkole filmowej. Rektor PWSFTiTV w Łodzi Mariusz Grzegorzek poprowadzi warsztaty dla adeptów sztuki filmowej z Niemiec.

Od dwóch lat w programie towarzyszącym festiwalowi znajdują się wystawy w galerii Instytutu Polskiego. Tym razem zaproszenie do stworzenia nowej instalacji przyjął Konrad Smoleński, artysta, który reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2013 roku. Wystawę Phantom power można będzie oglądać do 10 czerwca w galerii Instytutu. Twórca zrealizował również 8 zwiastunów festiwalowych, które publiczność obejrzy w kinach i na stronie Instytutu.

Festiwal filmPOLSKA
Od 20 kwietnia do 27 kwietnia 2016 roku
Organizatorzy: Instytut Polski w Berlinie, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich
Berlin

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR