Góra Aleksandry Prusinowskiej

Kolejna wystawa w Pawilonie Sztuki będzie prezentacją najnowszych obrazów i linorytów Aleksandry Prusinowskiej. Artystka z Trójmiasta, która jest laureatką konkursu Artystyczna Podróż Hestii z 2010 roku, na swojej indywidualnej wystawie w Warszawie zaprezentuje prace związane z motywem góry. Wernisaż wystawy Góra odbędzie się 28 kwietnia w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia.

Aleksandra Prusinowska, „Góra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Prusinowska, „Góra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W twórczości Aleksandry Prusinowskiej, od urodzenia związanej z Trójmiastem, motyw gór pojawił się w pracach, powstałych na przestrzeni ostatnich lat. Artystka poprzez swoje obrazy pragnie dać widzom możliwość ucieczki od rzeczywistości, obcowania z czymś pięknym i bardzo indywidualnym.

Prusinowska wykorzystuje w swoich realizacjach intensywne kolory, gra podziałami przestrzeni. Jak na mapach kartograficznych, dzieli płaszczyznę płótna, nadając jej nową, odmienną rytmikę od tej panującej w naturze. Intensywne barwy stosowane przez artystkę odrealniają krajobraz gór. Abstrakcyjne widoki z górskim pejzażem wydają się być nie z tego świata. Dzięki graficznej strukturze i powtarzalności motywu, Prusinowska tworzy nową kontemplacyjną przestrzeń do interpretacji tematu, na którą widz może się wspiąć.

„Inspirują mnie momenty, przelotne myśli” – tak o swoich pracach mówi malarka Aleksandra Prusinowska. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie na Wydziale Grafiki jest asystentką w pracowni linorytu prof. Janusza Akermanna.

Artystka zmierza się z tematem gór w swoich najnowszych pracach, odnosząc się w nich do motywu siły i samotności, tworząc ich własną interpretację. Niedostępność szczytów górskich wzmaga ich tajemniczość. Skierowanie uwagi widza w stronę gór, ukierunkowuje jego myśli ku innym, duchowym sprawom. Góra jest bowiem miejscem  mocy, symbolicznym punktem połączenia dwóch światów, różnych wymiarów.

Wystawa jest także okazją do bliższego poznania twórczości kolejnego laureata konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz tego jak jego droga twórcza zmieniła się na przestrzeni lat, od momentu wygranej. Dzięki wystawie Aleksandry Prusinowskiej w Pawilonie Sztuki widzowie będą mieli okazję również lepiej poznać technikę linorytu, w której pracuje artystka.

Aleksandra Prusinowska, Góra
Od 28 kwietnia do 30 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 28 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia
Warszawa

Dodaj komentarz