Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Z okazji Światowego Dnia Książki 23 kwietnia warszawskie Rezydencje Królewskie – Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie – zapraszają na wspólny kiermasz książek muzealnych. Tegoroczne święto książki ma być okazją do przypomnienia o tej niezwykle ważnej dziedzinie działalności muzeów.

„Światowy Dzień Książki z Rezydencjami Królewskimi” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Światowy Dzień Książki z Rezydencjami Królewskimi” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na kiermaszu będzie można zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą Rezydencji Królewskich i odnaleźć prawdziwe perły wśród tytułów, np. wyjątkową serię poświęconą kulinarnej historii Polski (wilanowska Monumenta Poloniae Culinaria i najnowszy Przewodnik po drzewie żywota), doskonałe opracowania najważniejszych zbiorów dzieł sztuki (katalogi Zamku Królewskiego w Warszawie) czy autentyczne wspomnienia spisane przez polskiego władcę (Pamiętniki króla Stanisława Augusta, wydane przez Łazienki Królewskie).

Nawiązując do swojej bogatej tradycji goszczenia literatów na Obiadach Czwartkowych, 27 kwietnia w Pałacu na Wyspie odbędzie się inauguracja nowego cyklu spotkań – Światło literatury. Będzie to drugi, obok Salonów Poezji, program w muzeum poświęcony twórczości literackiej. Gośćmi cyklu Światło literatury będą wybitni współcześni polscy pisarze. Bohaterem pierwszego z trzech spotkań wiosennej odsłony cyklu będzie o. Wacław Oszajca, 25 maja odbędzie się spotkanie z poetą Bohdanem Zadurą, zaś 29 czerwca z Hanną Krall. Cykl powstał we współpracy ze Wschodnią Fundacją Kultury Akcent, wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

To dopiero początek wydarzeń związanych z literaturą w Łazienkach Królewskich. Od 18 do 21 maja w ogrodzie przy Starej Kordegardzie organizatorzy zapraszają na Czytanie na trawie, czyli do specjalnej strefy czytelnika, towarzyszącej Warszawskim Targom Książki. Wiosną pojawią się również nowe publikacje Łazienek Królewskich. Spotkanie z pierwszą z nich – Pamiętnikami Stanisława Augusta i ich bohaterami, odbędzie się 13 maja do Pałacu na Wyspie. Kolejna – Oświeceniową republikę władców – zostanie przedstawiona już 1 czerwca.

Kiermasz książek warszawskich Rezydencji Królewskich
27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00–18.00

Otwarte konsultacje z konserwatorem papieru
27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00–13.00

Wiosenna odsłona cyklu Światło literatury
27 kwietnia, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z o. Wacławem Oszajcą
25 maja, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Bohdanem Zadurą
29 czerwca, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Hanną Krall

Dodaj komentarz