• 2016-04-20

Kultura i Kreatywność dla Partnerstwa Wschodniego

W dniach 17–22 kwietnia w sześciu polskich miastach: Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie i Warszawie odbywają się wizyty studyjne w ramach programu Unii Europejskiej „Kultura i Kreatywność dla Partnerstwa Wschodniego”. Konferencja inauguracyjna odbyła się w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich 17 kwietnia.

„Kultura i Kreatywność dla Partnerstwa Wschodniego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kultura i Kreatywność dla Partnerstwa Wschodniego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przedstawiciele sześciu organizacji kultury z krajów Partnerstwa Wschodniego będą mieli okazję przyjrzeć się kulisom funkcjonowania polskich instytucji i organizacji kultury oraz wymienić się doświadczeniami związanymi z realizacją projektów kulturalnych. Celem wizyty studyjnej jest nawiązanie bliższej współpracy oraz wypracowanie pomysłu na wspólny projekt kulturalny, którego realizacja przewidziana jest na kolejne lata.

W projekcie biorą udział przedstawiciele: Economic Affairs Office, Tibilisi Municipality City Hall oraz Tibilisi Center of Cultural Events z Gruzji; UrbanLab Yerevan, z Armenii, MIHR Theatre z Armenii, Balki loft project z Białorusi oraz Kultura Medialna z Ukrainy.

Założenia programu będą realizowane przez konsorcjum, któremu przewodniczyć będzie British Council; w jego skład wejdą Fundacja Sorosa z Mołdawii, Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Goethego; konsorcjum zostało wyłonione w procesie przetargowym. Program bazuje na Pierwszym Kulturalnym Programie Partnerstwa Wschodniego, który działał w latach 2011–2014 i składał się z projektów gruntowych oraz zapewniał jego uczestnikom wsparcie techniczne.

Program Unii Europejskiej „Kultura i Kreatywność dla Partnerstwa Wschodniego” został uruchomiony w czerwcu 2015 roku. Jego celem jest zwiększenie wpływu sekto kultury i przemysłów kreatywnych na zrównoważony rozwój Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Organizatorem wizyt studyjnych jest Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, ART-zoną Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, Warsztatami Kultury w Lublinie, Art_Inkubatorem w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Fundacją Bółt Records w Warszawie.

Kultura i Kreatywność dla Partnerstwa Wschodniego
Od 17 do 22 kwietnia 2016 roku
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Dodaj komentarz