• 2016-04-20

Zatopione misteria niewinności

20 maja w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera pierwszej polskiej inscenizacji The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby), arcydzieła Benjamina Brittena.

Benjamin Britten, „The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby)” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Benjamin Britten, „The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby)” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Młoda guwernantka otrzymuje posadę w Bly, we wschodniej Anglii. Ma być nauczycielką i opiekunką rodzeństwa sierot: Milesa i Flory. Kobieta jest oczarowana pięknym i dostatnim wiktoriańskim domem, jak również swoimi podopiecznymi. Jednak wkrótce okazuje się, że w rezydencji w Bly czai się zagadkowe i ulotne zło. Czym ono jest? Odpowiedź okazuje się interesująca: tak zwane Zło w operze Brittena to indywidualizm, zuchwalstwo, także seksualne. Jest buntem przeciw wiktoriańskiej moralności. To instynkt, który rozsadza gorset. Prawo silniejszego i szkoła życia poprzez zabawę słabszym. Oto mroczne pragnienia wypływają na powierzchnię, a niewinność zostaje zatopiona.

Guwernantka, młoda dziewczyna z ogromem dobrych chęci, jak również pod ogromną presją, zostaje wrzucona w świat i problemy, których zupełnie nie rozumie i które ją przerastają. Została wychowana w szkole dla dziewcząt, na literaturze i pobożnych życzeniach. Jej dusza tonie we własnych lękach i popędach. Guwernantkę nawiedzają duchy nieżyjących mieszkańców Bly. Wychodzą z jej głowy i każą na siebie patrzeć. Widok jest nieznośny. I tak oto spełnia się misterium zatopienia jej niewinności. Upadek Guwernantki prowadzi do tragedii i pozostawia nas wobec strasznego wizerunku w lustrze. Rodzi się niewygodne pytanie: gdzie jest tabu?

I po raz kolejny – cytując Umberto Eco – z nadmiaru cnoty górę biorą siły piekła.

Tekst: Natalia Babińska, reżyser

The Turn of the Screw (Dokręcanie śruby), reż. Natalia Babińska
Premiera: 20 maja 2016 roku
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz