Wojna powieczna i literatura

21 kwietnia w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu odbędzie się wernisaż wystawy Wojna powieczna i literatura autorstwa Barbary Strykowskiej.

Autor: Barbara Strykowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Barbara Strykowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Strykowska swoje kameralne, kruche obiekty tworzy ze złych snów, strzępów pamięci, powidoków, fragmentów znalezionych zdjęć, wycinków prasowych, cudzych słów, kleju do tapet, balsy, śmieci, włosów i kurzu.

Artystka poddaje ikonosferę recyklingowi, wytwarza nową jakościowo wizualność, konstruując na jej podstawie niepokojące narracje o charakterze postpamięci. W głębi jej prac zatopione zostały lęki i traumy zbiorowej i indywidualnej pamięci.

Na wystawie w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina prezentowane są trzy cykle prac, roboczo nazwane Natura, Architektura, Biografia. Dwa z nich – Architektura oraz Biografia – nie były dotychczas pokazywane i zostały przygotowane przez artystkę specjalnie dla Kalisza. Prace te odwołują się do dramatycznego i niezwykle istotnego rozdziału w historii miasta – jego planowego zburzenia, do którego doszło na początku I wojny światowej, w sierpniu 1914 roku.

Architektoniczny cykl dotyczący Wielkiej Wojny dopełniony został na wystawie cyklem biograficznym poświęconym Marii Dąbrowskiej oraz obrazami przedstawiającymi tylko pozornie sielską i nastrojową wizję natury. Pisarka staje się tutaj świadkiem historii i spirytualnym medium, za którego pośrednictwem uwierzytelniona, ale i przywrócona zostaje pamięć, jak również uświadomione zostają problemy związane z jej konstruowaniem i przywracaniem.

Barbara Strykowska – jest artystką sztuk wizualnych. Tworzy malarstwo, kolaże i książki artystyczne. Studiowała malarstwo w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2007 roku jest członkinią krakowskiego kolektywu artystycznego STRUPEK. Swoje prace prezentowała na krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, między innymi w: Zbiorniku Kultury w Krakowie, krakowskiej Galerii AS, Teatrze Ludowym w Krakowie, BWA we Wrocławiu, a także w Paryżu, Mińsku i w Bejrucie.

Wojna powieczna i literatura – wystawa prac Barbary Strykowskiej
Od 21 kwietnia do 28 maja 2016 roku
Wernisaż: 21 kwietnia 2016 roku, godz. 18.00
Kurator wystawy: Wojciech Szymański
Aranżacja: Mateusz Okoński
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Kalisz

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR