Wojna powieczna i literatura

21 kwietnia w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu odbędzie się wernisaż wystawy Wojna powieczna i literatura autorstwa Barbary Strykowskiej.

Autor: Barbara Strykowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Barbara Strykowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Strykowska swoje kameralne, kruche obiekty tworzy ze złych snów, strzępów pamięci, powidoków, fragmentów znalezionych zdjęć, wycinków prasowych, cudzych słów, kleju do tapet, balsy, śmieci, włosów i kurzu.

Artystka poddaje ikonosferę recyklingowi, wytwarza nową jakościowo wizualność, konstruując na jej podstawie niepokojące narracje o charakterze postpamięci. W głębi jej prac zatopione zostały lęki i traumy zbiorowej i indywidualnej pamięci.

Na wystawie w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina prezentowane są trzy cykle prac, roboczo nazwane Natura, Architektura, Biografia. Dwa z nich – Architektura oraz Biografia – nie były dotychczas pokazywane i zostały przygotowane przez artystkę specjalnie dla Kalisza. Prace te odwołują się do dramatycznego i niezwykle istotnego rozdziału w historii miasta – jego planowego zburzenia, do którego doszło na początku I wojny światowej, w sierpniu 1914 roku.

Architektoniczny cykl dotyczący Wielkiej Wojny dopełniony został na wystawie cyklem biograficznym poświęconym Marii Dąbrowskiej oraz obrazami przedstawiającymi tylko pozornie sielską i nastrojową wizję natury. Pisarka staje się tutaj świadkiem historii i spirytualnym medium, za którego pośrednictwem uwierzytelniona, ale i przywrócona zostaje pamięć, jak również uświadomione zostają problemy związane z jej konstruowaniem i przywracaniem.

Barbara Strykowska – jest artystką sztuk wizualnych. Tworzy malarstwo, kolaże i książki artystyczne. Studiowała malarstwo w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2007 roku jest członkinią krakowskiego kolektywu artystycznego STRUPEK. Swoje prace prezentowała na krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, między innymi w: Zbiorniku Kultury w Krakowie, krakowskiej Galerii AS, Teatrze Ludowym w Krakowie, BWA we Wrocławiu, a także w Paryżu, Mińsku i w Bejrucie.

Wojna powieczna i literatura – wystawa prac Barbary Strykowskiej
Od 21 kwietnia do 28 maja 2016 roku
Wernisaż: 21 kwietnia 2016 roku, godz. 18.00
Kurator wystawy: Wojciech Szymański
Aranżacja: Mateusz Okoński
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Kalisz

Dodaj komentarz