• 2016-04-19

Narodziny gwiazdy i czarna legenda

Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na spotkanie pt. Wiera Gran – narodziny gwiazdy i czarna legenda. Gran była pieśniarką, gwiazdą przedwojennej Warszawy, która podczas okupacji występowała w getcie. Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia.

„Wiera Gran – narodziny gwiazdy i czarna legenda”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wiera Gran – narodziny gwiazdy i czarna legenda”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczór rozpocznie się pokazem filmu dokumentalnego Wiera Gran, a po projekcji odbędzie się spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz, reżyserką filmu, autorką znakomitych filmów dokumentalnych, wykładowcą w łódzkiej szkole filmowej oraz Agatą Tuszyńską, cenioną pisarką i reportażystką, autorką książki Oskarżona Wiera Gran.

Wiera Gran to słynna żydowska pieśniarka przedwojennej Warszawy, a potem getta. Miała niewiele ponad dwadzieścia lat, gdy stała się gwiazdą warszawskich kabaretów. Podczas okupacji śpiewała piosenki o miłości w kawiarni Sztuka, w warszawskim getcie. Nazwano ją Wierą Magnes, a na jej występy przychodzono tłumnie, także z aryjskiej strony.

Wiera jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła likwidację getta, by wkrótce po zakończeniu wojny zostać oskarżoną o kolaborację. Pierwsze dochodzenie umorzono w ciągu kilku miesięcy, kolejne procesy również kończyły się uniewinnieniem. Plotki i pomówienia jednak nie ucichły. W 1950 roku Gran wyemigrowała do Izraela, ale piętno kolaborantki ścigało ją przez całe życie, tak w Izraelu, jak później w Wenezueli i Francji.

Wiera Gran – narodziny gwiazdy i czarna legenda
24 kwietnia 2016 roku, godz. 17.00
Dom Spotkań z  Historią
Warszawa

Dodaj komentarz