• 2016-04-19

Przygody Koziołka Matołka w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do Przygód Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Michała Derlatki. Premiera planowana jest na 15 maja na Dużej Scenie. Będzie to kolejny po Arabeli i Podróżach Guliwera spektakl przeznaczony zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.

„Przygody Koziołka Matołka”, reż. Michał Derlatka, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przygody Koziołka Matołka”, reż. Michał Derlatka, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po ciepłym przyjęciu przez trójmiejską publiczność trzech opowiastek o Koziołku Matołku zrealizowanych w ramach Lekcji niegrzeczności Teatr Wybrzeże postanowił  tchnąć w koziołki  nowe życie sceniczne i rozwinąć udramatyzowane czytanie do formy przedstawienia. Szalonego przedstawienia akcji, w którym tytułowy bohater przemierzy cały świat w poszukiwaniu Pacanowa. Bez względu na to, czy dotrze on do celu swej wędrówki, czy też nie – to po drodze będzie się działo. Teatr zaprasza na skondensowaną dawkę przygód Koziołka Matołka w powstającej na żywo, graficznej dekoracji i na wspólną, żywiołową przygodę dla małych i nieco starszych.

Koziołek wędruje przez świat, szukając Pacanowa. A przy okazji przeżywa i doświadcza tylu przygód, że starczyłoby ich spokojnie na obdzielenie jeszcze paru innych matołków. Zostaje indiańskim wodzem, ląduje na księżycu, traci głowę, wygrywa konkurs lotów narciarskich… przy okazji odkrywa parę prawd o sobie i o świecie, paru zarozumialcom uciera nosa, zwiedza pół ziemskiego globu i żyje pełnią koziego życia. Kończy wędrówkę niemal dokładnie tam, gdzie ją rozpoczął po to, by pojąć, że cel, który mu przyświecał był dość niedorzeczny… Pacanów, drogie dzieci i drodzy dorośli, jak każda utopijna idea, jest dużo bliżej, niż myślicie. I od razu wam powiem: w Pacanowie nie kują kóz. By to pojąć, trzeba przejść pół świata i przekonać się na własnej skórze – powiedział Michał Derlatka reżyser spektaklu.

Michał  Derlatka (ur. 1981) – reżyser, absolwent reżyserii i aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zajmuje się głównie tzw. teatrem lalek oraz teatrem dla dzieci. Zawodowo reżyserował spektakle i czytania dla dzieci i dorosłych, asystował innym reżyserom, grał w teatrach, reklamach i serialach, animował kulturę niezależną, udźwiękawiał boksery i kopacze, dubbingował filmy religijne.

Przygody Koziołka Matołka, Kornel Makuszyński
Reżyseria, inscenizacja i dramaturgia: Michał Derlatka
Planowana premiera: 15 maja 2016 roku na Dużej Scenie
Oprawa plastyczna: Maciej Salamon/ Anna Dobrowodzka
W spektaklu występują: Piotr Chys, Małgorzata Oracz, Anna Kociarz, Piotr Witkowski
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz