Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć dziś sztukę?

Kto i jak decyduje o tym, że coś jest dziełem sztuki? Czy trzeba coś umieć, żeby zostać artystą? Czy sztuka musi być ładna? I wreszcie, co trzeba zrobić, żeby sztukę współczesną zrozumieć? Z tymi i podobnymi pytaniami zmierzą się 21 kwietnia goście lubelskiej Galerii Labirynt: Maria Świerżewska (prowadzenie dyskusji), Klara Czerniewska, Szymon Żydek, Kamila Bondar. Pretekstem do spotkania i rozmowy jest książka Sztuka w naszym wieku.

„Sztuka w naszym wieku” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sztuka w naszym wieku” – okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka w naszym wieku to złożona z miniesejów opowieść o świecie sztuki współczesnej. Bogato i zaskakująco ilustrowana reprodukcjami dzieł współczesnych polskich artystów stanowi świetną propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące dzisiejszym art worldem.

Czy sztuka musi być ładna? Jak odróżnić sztukę od tego, co tylko wygląda jak sztuka? Czy artyści żyją ze sztuki i z czego się biorą ceny ich dzieł? W zabawnych lub poważnych, często prowokacyjnych tekstach profesjonaliści udzielają odpowiedzi na te i inne pytania o sztukę współczesną. Wśród autorów znajdziemy dyrektorkę Zachęty Hannę Wróblewską, krytyczkę sztuki Dorotę Jarecką, wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej Sebastiana Cichockiego, artystę Oskara Dawickiego, galerzystę i pisarza Łukasza Gorczycę, historyczkę sztuki Marię Poprzęcką i wiele innych uznanych postaci świata sztuki.

Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć dziś sztukę? Spotkanie wokół książki Sztuka w naszym wieku
21 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Wydawca książki: Fundacja Sztuki Polskiej ING
Partner: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz