Świat i okolice

20 kwietnia w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się spotkanie z cyklu Świat i okolice. Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, którzy od lat eksplorują indyjskie Himalaje.

Kaszmir, mieszkalne łodzie na jeziorze Nagin, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Kaszmir, mieszkalne łodzie na jeziorze Nagin, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Kaszmir to wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal. Ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów.

Sercem Kaszmiru jest miasto Śrinagar – indyjska Wenecja, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal. Krajobraz tego miejsca to eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie.

Podróżnicy opowiedzą o wielu atrakcyjnych miejscach: mongolskich ogrodach, starym mieście z drewnianą zabudową,meczetach, a także warsztatach kaszmirskich rzemieślników oraz na plantacji szafranu.

Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tam nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku wciąż powoduje, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna. We wrześniu 2014 roku Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę, ogromną powódź, której skutki na razie trudno oszacować…

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – są podróżnikami, autorami wystaw fotograficznych i książek o Himalajach. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 roku po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 roku prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.

Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – spotkanie z cyklu Świat i okolice, prelekcja, pokaz multimedialny
20 kwietnia 2016 roku, godzina 18.30
Dwór Artusa
Gdańsk

Dodaj komentarz