Świat i okolice

20 kwietnia w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się spotkanie z cyklu Świat i okolice. Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, którzy od lat eksplorują indyjskie Himalaje.

Kaszmir, mieszkalne łodzie na jeziorze Nagin, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Kaszmir, mieszkalne łodzie na jeziorze Nagin, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Kaszmir to wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal. Ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów.

Sercem Kaszmiru jest miasto Śrinagar – indyjska Wenecja, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal. Krajobraz tego miejsca to eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie.

Podróżnicy opowiedzą o wielu atrakcyjnych miejscach: mongolskich ogrodach, starym mieście z drewnianą zabudową,meczetach, a także warsztatach kaszmirskich rzemieślników oraz na plantacji szafranu.

Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tam nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku wciąż powoduje, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna. We wrześniu 2014 roku Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę, ogromną powódź, której skutki na razie trudno oszacować…

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – są podróżnikami, autorami wystaw fotograficznych i książek o Himalajach. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 roku po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 roku prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.

Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – spotkanie z cyklu Świat i okolice, prelekcja, pokaz multimedialny
20 kwietnia 2016 roku, godzina 18.30
Dwór Artusa
Gdańsk

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR