• 2016-04-19

Jak pies z kotem dawniej żyli?

Według wyników przeprowadzonego w 2014 roku sondażu w 48 procentach polskich domostw mieszka zwierzę. Wśród zwierząt domowych w Polsce zdecydowanie przeważają psy (8 milionów) i koty (6 milionów). To właśnie im, najpopularniejszym zwierzęcym towarzyszom ludzkiej codzienności, poświęcono wystawę Jak pies z kotem.

„Jak pies z kotem” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Jak pies z kotem” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja będzie prezentowana w Kamienicy Hipolitów, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Miejsce to jest szczególnie predestynowane do przedstawienia relacji międzygatunkowych z uwagi na obecność mieszkającego tam od ponad 12 lat kota Hipolita.

Swoisty aneks do wystawy, który w toku prac przygotowawczych rozrósł się do rozmiarów odrębnej ekspozycji, stanowi prezentacja działalności krakowskiego Związku Opieki nad Zwierzętami (ZOZ) w piwnicach Pałacu Krzysztofory. Będzie to pierwsza wystawa poświęcona stowarzyszeniu, które od początku istnienia (1928) zachowało pełną niezależność, nie zdecydowawszy się na włączenie w struktury Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z siedzibą w Warszawie.

W obu miejscach wydzielono przestrzenie partycypacji – jedną dedykowaną pupilom zwiedzających, drugą zwierzakom z krakowskiego schroniska wytypowanym do adopcji.

Otwarcie wystawy odbędzie się 29 kwietnia o godzinie 17.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory. Wernisaż uświetni wykład profesor Jolanty Antas dotyczący komunikacji międzygatunkowej.

Jak pies z kotem to jedna z pierwszych wystaw poświęconych tematyce zwierzęcej w ujęciu historycznym w Polsce.

Jak pies z kotem
Wernisaż: 29 kwietnia 2016 roku, godz. 17.00, Pałac Krzysztofory
Od 30 kwietnia do 25 września 2016 roku
Kamienica Hipolitów, Pałac Krzysztofory
Kraków

Dodaj komentarz