Realizm magiczny w wydaniu galicyjskim

Kolejne pokolenia wyjątkowej rodziny, jedna niewielka galicyjska wioska i ponad sto lat najważniejszych wydarzeń z historii Polski – to powieść Galicyanie Stanisława Aleksandra Nowaka.

Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W Zaborowie ludzie przywykli do nieustannych przemarszów wojsk. Francuzi, Polacy, Rosjanie, Austriacy – żołnierze ciągną wte i wewte, a życie toczy się dalej. Jesień zamienia się w zimę, a po zimie rzeka wylewa jak co roku. Ktoś się rodzi, ktoś zakochuje, a kto inny zostaje powołany do kolejnej armii. Wydaje się, że i w rodzinie Kończyświatów nie będzie inaczej, jednak Hyndryk, senior rodu, od małego ma w sobie przeczucie, że jego życie nie będzie zwyczajne. W końcu nie każdemu przepowiadają, że ożeni się z własną żoną. A w miejscu, gdzie kolekcjonuje się bóle jak drogocenne kamienie, gdzie równie zdradziecka jak obcy żołnierze bywa tęcza zanurzona w Wisłoku zdolna wypić nieuważne dzieci i gdzie można się upić od samego słowa „spirytus”, wszystko zdaje się być możliwe. Zdumiewające losy Hyndryka, jego synów i wnuków, obejmujące ponad wiek dziejów, aż po koniec I wojny światowej, tylko to potwierdzają. Jednak historia Kończyświatów okazuje się niewiele mniej nieprawdopodobna i pełna magii niż burzliwe losy odchodzącej powoli w przeszłość Galicji.

Napisani z epickim rozmachem i wspaniałym językiem Galicyanie z nutą nostalgii opowiadają o niezwykłym świecie, którego już nie ma. Ta bogata, wielowątkowa, soczysta powieść to zachwycająca uczta dla wielbicieli rodzinnych sag, realizmu magicznego i literatury na najwyższym poziomie.

Imponujący nie tylko rozmiarem, ale też rozmachem narracyjnym cykl powieściowy Stanisława Aleksandra Nowaka to przedsięwzięcie bardzo ambitne i godne zainteresowania. […] Historia […] końca świata „przednowoczesnego” przypomina […] pod wieloma względami Sto lat samotności Garcii Marqueza. To mi się podoba. Nawet bardzo. […] Brawo!

Leszek Bugajski

Stanisław Aleksander Nowak (ur. 1958) – ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim oraz handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Dziennikarz, prozaik, dramaturg. Stały felietonista „Słowa Polskiego”, „Gazety Wrocławskiej” i „Wieczoru Wrocławia”. Laureat kilku konkursów literackich, m.in. nagrodzony w konkursie poznańskiej Sceny na Piętrze za tragikomedię Szkoła Katów i w konkursie Uniwersytetu Gdańskiego za fragment epopei Galicyanie.

Stanisław Aleksander Nowak, Galicyanie
Premiera: 27 kwietnia 2016 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR