Historia miłości – historia Syrii

Już w kwietniu ukaże się Ciemna strona miłości Rafika Schamiego – oparta na prawdziwej historii saga dwóch skłóconych rodów syryjskich. Opowiadając historię zakazanej miłości, autor opowiada najnowszą historię swojej ojczyzny.

Rafik Schami, „Ciemna strona miłości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Rafik Schami, „Ciemna strona miłości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Przez ponad sto lat – od końca Imperium Osmańskiego aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, przez trzy pokolenia – obserwujemy sytuację w Syrii, kolejnych rządzących, konflikty między religiami, systemami politycznymi i ludźmi, struktury rodzinne i obyczajowe, codzienne życie ludzi na różnych szczeblach drabiny społecznej. Książka jest miejscami bardzo mocna i szokująca, miejscami pełna baśniowego wschodniego uroku, w którego odmalowywaniu Rafik Schami jest mistrzem.

Czytelnik znajdzie w powieści wątki kryminalne, polityczne, obyczajowe, a także miłosne – historię syryjskich Romea i Julii. Dziewięćset stron fascynującej opowieści o intrygującym i nieznanym Wschodzie, pozwalającej zrozumieć również aktualne wydarzenia. Ten epos to także ciemne strony historii Syrii i wyznanie miłości autora do utraconej i zagrożonej ojczyzny.

Rafik Schami, urodzony w 1946 roku w Damaszku w rodzinie chrześcijańskiej, to dziennikarz i pisarz syryjski. Popularność zyskał na emigracji w Niemczech. Tu, po studiach na wydziale chemii, podjął pracę w przemyśle, ale wkrótce wrócił do pisania, którym para się zawodowo od 1982 roku. Tworzy w języku niemieckim. Był współzałożycielem grupy literackiej Südwind i Związku Literatury i Sztuki PoliKunst. W 1985 roku został wyróżniony prestiżową nagrodą literacką dla obcokrajowców piszących po niemiecku im. Adalberta von Chamisso, a rok później nagrodą Thaddäus-Troll-Preis. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i otrzymały wiele nagród na całym świecie. Dotychczas w Polsce ukazały się jego cztery książki: Dłoń pełna gwiazdOpowiadacze nocyBaśnie z MaluliSzczery kłamca.

Rafik Schami, Ciemna strona miłości
Premiera: 28 kwietnia 2016 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz