Historia miłości – historia Syrii

Już w kwietniu ukaże się Ciemna strona miłości Rafika Schamiego – oparta na prawdziwej historii saga dwóch skłóconych rodów syryjskich. Opowiadając historię zakazanej miłości, autor opowiada najnowszą historię swojej ojczyzny.

Rafik Schami, „Ciemna strona miłości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Rafik Schami, „Ciemna strona miłości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Przez ponad sto lat – od końca Imperium Osmańskiego aż do lat siedemdziesiątych XX wieku, przez trzy pokolenia – obserwujemy sytuację w Syrii, kolejnych rządzących, konflikty między religiami, systemami politycznymi i ludźmi, struktury rodzinne i obyczajowe, codzienne życie ludzi na różnych szczeblach drabiny społecznej. Książka jest miejscami bardzo mocna i szokująca, miejscami pełna baśniowego wschodniego uroku, w którego odmalowywaniu Rafik Schami jest mistrzem.

Czytelnik znajdzie w powieści wątki kryminalne, polityczne, obyczajowe, a także miłosne – historię syryjskich Romea i Julii. Dziewięćset stron fascynującej opowieści o intrygującym i nieznanym Wschodzie, pozwalającej zrozumieć również aktualne wydarzenia. Ten epos to także ciemne strony historii Syrii i wyznanie miłości autora do utraconej i zagrożonej ojczyzny.

Rafik Schami, urodzony w 1946 roku w Damaszku w rodzinie chrześcijańskiej, to dziennikarz i pisarz syryjski. Popularność zyskał na emigracji w Niemczech. Tu, po studiach na wydziale chemii, podjął pracę w przemyśle, ale wkrótce wrócił do pisania, którym para się zawodowo od 1982 roku. Tworzy w języku niemieckim. Był współzałożycielem grupy literackiej Südwind i Związku Literatury i Sztuki PoliKunst. W 1985 roku został wyróżniony prestiżową nagrodą literacką dla obcokrajowców piszących po niemiecku im. Adalberta von Chamisso, a rok później nagrodą Thaddäus-Troll-Preis. Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i otrzymały wiele nagród na całym świecie. Dotychczas w Polsce ukazały się jego cztery książki: Dłoń pełna gwiazdOpowiadacze nocyBaśnie z MaluliSzczery kłamca.

Rafik Schami, Ciemna strona miłości
Premiera: 28 kwietnia 2016 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR