• 2016-04-18

Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych

Logo to jeden z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak litery graficznego systemu językowego, w którym jak w soczewce skupia się historia danego społeczeństwa i kraju. Patryk Hardziej i Rene Wawrzkiewicz przygotowali książkę, w której prezentują blisko siedemset najlepszych polskich logotypów – z okresu PRL-u i współczesnych.

Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz, „Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz, „Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ta książka to przegląd najwybitniejszych dokonań polskich twórców w dziedzinie projektowania logo, a zarazem konfrontacja prac powstałych blisko pół wieku temu z tymi używanymi obecnie. Książka składa się z dwóch części; każda zawiera 335 znaków graficznych. Pierwsza część to ikoniczne projekty z lat 1945–1969 (m.in. CPN-u, Mody Polskiej, PKO BP), natomiast druga przedstawia współczesne znaki, powstałe w latach 2000–2015. Razem tworzą unikatową całość, wyjątkową prezentację rozmaitych form, jakie przybiera polskie logo.

Rene Wawrzkiewicz – projektant, researcher, kurator wystaw poświęconych dizajnowi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Organizator projektów poświęconych projektowaniu zaangażowanemu społecznie. Kurator 2. Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Współzałożyciel Pracowni Krytyki Dizajnu – pierwszego polskiego think tanku zajmującego się kulturą dizajnu w Europie Środkowej. Mieszka w Warszawie.

Patryk Hardziej – ilustrator i projektant grafik. Wykonuje projekty z zakresu ilustracji, brandingu, projektowania logo, komunikacji wizualnej, grafiki edytorskiej, a także projekty artystyczne. Mieszka w Gdańsku. Pomysłodawca i kurator 2. Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych.

Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz, Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych
Premiera: 25 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo Karakter

Dodaj komentarz