Look! Polish picturebook!

Look! Polish picturebook! to prezentacja w Łotwie i Estonii polskiej książki obrazkowej, przygotowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. W ramach projektu odbędą się: wystawa, wykłady ekspertów poświęcone polskiej ilustracji książkowej od lat 50. do współczesności, warsztaty ilustratorskie oraz pokazy publikacji towarzyszącej projektowi.

„Look! Polish picturebook!” – logotyp (źródło: materiały prasowe)

„Look! Polish picturebook!” – logotyp (źródło: materiały prasowe)

Look! Polish picturebook! zaprezentuje międzynarodowej publiczności polskie książki jako ciekawie zaprojektowane, piękne obiekty, silnie zakorzenione w tradycji najlepszego designu, w którym połączenie tekstu i obrazu stanowi spójny przekaz. Projekt ma również ukazać sylwetki osób profesjonalnie zajmujących się tą dziedziną sztuki, a także rozwój książki obrazkowej – jej długą tradycję i najnowsze osiągnięcia.

Wystawie towarzyszy wydana w języku angielskim publikacja w formie katalogu, zawierająca rys historyczny polskiej ilustracji książkowej, krótkie biografie artystów – zarówno mistrzów, jak i młodych twórców – a także reprodukcje omawianych ilustracji. Książka ukaże się w języku angielskim.

Pomysłodawczyniami koncepcji wystawy i publikacji były dwie miłośniczki i badaczki książki obrazkowej: dr Małgorzata Cackowska z Zakładu Filozofii i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego i Grażka Lange – graficzka, projektantka książek, wykładowczyni w warszawskiej ASP oraz autorka projektu publikacji. Autorkami tekstu są dr Małgorzata Cackowska i dr Anita Wincencjusz-Patyna – badaczka polskiej ilustracji z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książki Stacja Ilustracja.

Pokazy będą miały miejsce w Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze (od 22 kwietnia do 22 maja) oraz w Bibliotece Centralnej w Tallinie (od 1 do 30 listopada).

Projekt realizowany w ramach programu MKiDN: Promocja kultury polskiej za granicą 2016 Promesa.

Look! Polish picturebook!
Od 22 kwietnia do 11 listopada 2016 roku
Ryga, Tallin
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz