• 2016-04-18

Słownik Ptaszków Polskich

8 maja Teatr Imka zaprasza na premierę Słownika Ptaszków Polskich w reżyserii Krzysztofa Materny.

„Słownik Ptaszków Polskich”, reż. Krzysztof Materna (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Słownik Ptaszków Polskich”, reż. Krzysztof Materna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Punktem wyjścia do najnowszych obserwacji mutującej polszczyzny, która sprawia, że Polacy nie wiedzą co do siebie mówią, stało się dla Krzysztofa Materny opowiadanie Jakuba Morawskiego, nagrodzone na konkursie satyrycznego miesięcznika „Chimery”.

Morawski ma słuch na polszczyznę absolutny – stawia nam zasadnicze pytania: czy język polski jest w dalszym ciągu narzędziem naszej komunikacji czy może rozbija naszą językową tożsamość? Czy chcemy się słuchać nawzajem skoro się nie rozumiemy? Pracując nad spektaklem, zadajemy sobie również pytanie, czy nieprawdopodobna liczba językowych nieporozumień nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego społeczeństwa, którego rozwiązaniem może być zbiorowa terapia – mówi Krzysztof Materna.

Taką terapię poprowadzi psychoterapeutka Iwona Bielska, a uczestniczyła w niej m.in. bohaterka grana przez Dorotę Rabczewską – Dodę. Występują również Dominik Bąk, Olga Bołądź, Janusz Chabior.

Krzysztof Materna jest satyrykiem, aktorem, reżyserem, gwiazdą telewizji od lat z niezwykłym wyczuciem, wyjątkowym poczuciem humoru ukazuje zmiany obyczajowe w naszym kraju i mutacje języka polskiego – m.in. w programach Za chwilę dalszy ciąg programu czy MdM. Również dziś biją one rekordy popularności na YouTube i w innych portalach społecznościowych.

Słownik Ptaszków Polskich, Krzysztof Materna 
Premiera 8 maja 2016 roku
Spektakle 6, 7, 10 i 11 maja 2016 roku
Teatr Imka w Warszawie

Dodaj komentarz