• 2016-04-18

W oparach opery

Od 16 do 24 września będzie trwał 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Hasłem przewodnim tej edycji będzie: „W oparach opery”.

„59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rytuał, misterium, opowieść, narracja, dźwięk w przestrzeni, przestrzeń dźwięku, obszar brzmienia, strefa multimediów, a może najprościej – scena? Tegoroczna Warszawska Jesień skieruje wzrok, słuch i uwagę słuchaczy ku dosłownie i symbolicznie rozumianemu obszarowi sceny – za punkt wyjścia organizatorzy obrali operę. Kojarzy się ona odbiorcy z pewną specyficzną przestrzenią teatralną i wieloaktowym dziełem, dzięki czemu powiedzie uczestników przez meandry tradycji i współczesności ku całej obfitości form multimedialnych, parateatralnych i parascenicznych, począwszy od miniopery, poprzez teatr instrumentalny, monodramy obiektofonów aż po najbardziej skomplikowane i nowatorskie, zarówno w treści jak i w formie, dzieła multimedialne.

Tegoroczna Jesień, wypełniając swoistym dźwiękiem przestrzenie warszawskich scen, estrad, basenów, galerii, sal, desek teatrów czy byłych fabryk i hal, odwoła się przede wszystkim do tego, co pomiędzy sceną a widownią, pomiędzy „okiem i uchem słuchacza”: do tej w o l n e j (w każdym tego słowa znaczeniu) przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej człowieka, wypełnionej indywidualnym teatrem obiektów, postaci, idei i brzmień – do wyobraźni.

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
Od 16 do 24 września 2016 roku
Warszawa

Dodaj komentarz