• 2016-04-16

Wszystkie Mazurki Świata

Siódma edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (18–23 kwietnia) odbędzie się pod hasłem PoGRAnicza. Tygodniowe święto muzyki tradycyjnej w sercu Warszawy, które co roku gromadzi kilkutysięczną publiczność, wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach. Program dodatkowo wzbogacą Targowisko Instrumentów, zajęcia dla dzieci oraz interdyscyplinarna konferencja o pańszczyźnie.

„Wszystkie mazurki świata. PoGRAnicze” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wszystkie mazurki świata. PoGRAnicze” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczne hasło festiwalu – PoGRAnicza, odnosi się do różnych sfer oddzielenia a zarazem przenikania, takich jak muzyczne pogranicze miasta i wsi, przeszłości i przyszłości, lokalności i uniwersalności. Pierwszym punktem festiwalu będzie konferencja Pańszczyzna. Przemiany tożsamości kulturowej wsi polskiej, która poruszy temat relacji wieś – dwór i naznaczającej ją pańszczyzny. Dlaczego do dziś w jednych regionach trwa „chłopska duma”, w innych zaś ludzie wstydzą się „wiejskości” i wszystkiego, co z nią związane? Ile w muzyce chłopskiej jest odrębności a ile pokrewieństwa z dworem i parafią? – to niektóre z pytań jakie będą na niej postawione.

Koncert Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma to efekt pracy badawczej i rekonstrukcyjnej wielu osób, z Polski i z Ukrainy, które podjęły się przywołania do życia tradycyjnych pieśni i tańców weselnych z Wołynia z czasu sprzed II wojny światowej. Sąsiadowanie Polaków i Ukraińców na Wołyniu, wielowiekowe mieszanie się melodii obu języków zakończyło się nagłą tragedią. Wspólny projekt jest jedną z prób odbudowy wzajemnych relacji i przygotowuje do podjęcia trudnych tematów.

Wieś i miasto jest kolejnym pograniczem, nad którym pochylimy się podczas festiwalu. Koncert Wiejskie Kluby Tańca to inicjatywa, która powstała przed kilku laty dzięki temu, że młodzież z dużych miasta zaczęła z pasją grać tradycyjną wiejską muzykę. Na scenie będzie można usłyszeć „muzykanckich” mistrzów z Radomskiego, Łódzkiego i Kieleckiego oraz ich miejskich uczniów.

Pogranicze polsko-szwedzkie wydaje się nie być w dzisiejszych czasach takie oczywiste ponieważ nasze ostatnie intensywne relacje miały miejsce w XVII i XVIII wieku i były ciągiem niszczących wojen (od potopu szwedzkiego do Wojny Północnej). Po 300 latach okazuje się, że najpopularniejszy szwedzki taniec nazywa się „polska”. Koncert Chodzony – polonez – polska będzie zarówno okazją do nacieszenia ucha piękną muzyką polską i szwedzką, jak i do prześledzenia ewolucji muzyki tych krajów od najwcześniejszych źródeł historycznych, poprzez żywe tradycje, aż po współczesne kompozycje, wyrosłe na bazie tańca „polska”.

Koncert:

  • Wesele z Wołynia. Świat, którego nie ma – 20 kwietnia, godz. 19.00
  • Wiejskie Kluby Tańca – 21 kwietnia, godz 19.00
  • Chodzony – polonez – polska –  22 kwietnia, godz 19.00

Wszystkie Mazurki Świata 
Od 18 do 23 kwietnia 2016 roku
Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie

Dodaj komentarz