Warszawa-Kontrasty

24 kwietnia w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie odbędzie się wystawa fotografii Uli Marchlik pt. Warszawa-Kontrasty. Wystawa towarzyszy pokazom spektaklu Naga Praga Teatru Młyn.

„Naga Praga”, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, Teatr Młyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Naga Praga”, reż. Natalia Fijewska-Zdanowska, Teatr Młyn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kompozycja zdjęć składająca się na wystawę Warszawa-Kontrasty to fragmenty miasta, które świetnie znamy – miasta łączącego w sobie ekstremalne przejawy nowoczesności i biedy, postępu i zaniedbania. A jednak – co zaskakujące – w obiektywie Uli Marchlik Warszawa daleka jest od brzydoty. Autorka obejmuje ją spojrzeniem pełnym akceptacji, przyjmując ją w całości, właśnie taką, jaka jest, bez poprawek i retuszu.

Jest w tych zdjęciach jakiś rodzaj spokoju i pogodzenia – nawet ludzie, wydają się być „wkomponowani” w krajobraz miasta, jakby mimo tych kontrastów przynależeli do niego i pasowali. Myślę, że ta wystawa to wyjątkowy komentarz do Nagiej Pragi – spektaklu, powstałego przecież właśnie z buntu przeciwko kontrastom, z niezgody na biedne i bogate, ładne i brzydkie, lepsze i gorsze. Zestawienie tej wystawy i spektaklu Naga Praga – to jeszcze jeden warszawski „kontrast”, zaskakujący mnie samą, inspirujący i budzący pytania…

Natalia Fijewska-Zdanowska, reżyserka spektaklu Naga Praga, inicjatorka wystawy

Warszawa-Kontrasty – wystawa fotografii Uli Marchlik
Od 24 kwietnia do 24 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 24 kwietnia 2016 roku, godzina 19.00
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie

Dodaj komentarz