Tu było, tu stało – spacery architektoniczne po Dzielnicy Śródmieście

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście. Tematem pierwszego z dwudziestu czterech spacerów, który odbędzie się już 23 kwietnia, będzie Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania.

Panorama Ściany Wschodniej, fot. Sadowski, 1981, Warszawa. Narodowe Archiwum Cyfrowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Panorama Ściany Wschodniej, fot. Sadowski, 1981, Warszawa. Narodowe Archiwum Cyfrowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka spacerów dotyczy dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 roku bezpłatną mapą Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

W czasie spacerów przypomniana zostanie Warszawa z XIX w. czy 20-lecia międzywojennego i porównana z powojennymi planami architektonicznymi oraz z ich realizacją. Na spacery warto wybrać się z mapą Tu było, tu stało 3. Przekształcenia/rewitalizacje architektury Warszawy po 1989 r. w ręku. Odwiedzone zostaną m.in. zaznaczone na niej miejsca. Przewodnicy pokażą obiekty świetnie wpisujące się w przestrzeń miasta lub dla niej charakterystyczne, np. Ściana Wschodnia, Plac Defilad, Plac Teatralny, ale także mniej znane jak chociażby willa Romualda Gutta.

Spacerom architektonicznym towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni są do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografują ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany przez organizatorów adres mailowy Tu było, tu stało. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczącej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stało na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć  otrzymają nagrody książkowe.

Spacery poprowadzą: Patrycja Jastrzębska, Małgorzata Kuciewicz, Grzegorz Mika, Małgorzata Pastewka, Grzegorz Piątek, Agnieszka Rumińska, Tomasz Siwiec, Hubert Trammer.

Terminy i tematy czterech pierwszych wycieczek:

 • Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania
  23 kwietnia, godz. 12.00

Plac Defilad od ponad 25 lat podlega nieustannym mniej lub bardziej trwałym zmianom, wciąż jednak pozostaje przestrzenią niezagospodarowaną i miejscem prowizorycznych rozwiązań. Podczas spaceru socrealistyczna przestrzeń, z główną dominantą Warszawy – Pałacem Kultury i Nauki zostanie przedstawiona z 60-letniej perspektywy, w czasie której choć Pałac został oswojony, to przestrzeń wokół niego niekoniecznie. Jak przerwanie ciągłości urbanistycznej miasta olbrzymim placem miało wpływ na jego rozwój? Jak te tereny wyglądały przed wojną? Przywołane zostaną niezrealizowane plany zagospodarowania Placu Defilad po 1989 roku. Uczestnicy spaceru przyjrzą się współczesnemu planowi miejscowemu dotyczącemu zagospodarowania tego terenu.

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

Start: przed wejściem głównym PKiN od ul. Marszałkowskiej

 • Ściana Wschodnia
  7 maja, godzina 12.00

Jak wyglądało centrum Warszawy bez Ściany Wschodniej? Jaki wpływ na okolicę miała budowa Pałacu Kultury i Nauki? Jaką rolę w przestrzeni Warszawy pełni ulica Marszałkowska? Podczas spaceru uczestnicy poznają koncepcje projektowe i historię jednego z nielicznych całkowicie zrealizowanych założeń urbanistycznych w Śródmieściu. Zapoznają się z założeniami i będą mogli porównać je z tym co powstało. Dowiedzą się także jaki wpływ na projekt miały światowe tendencje tworzenia centrów handlowych, okres realizmu socjalistycznego oraz rewitalizacja z 2006 roku.

Prowadzenie: Tomasz Siwiec

Start: przed kinem Atlantic

 • Na wschód od Ściany Wschodniej
  15 maja, godzina 12.00

Wschodnie centrum – nowa definicja śródmieścia – Północne Śródmieście pomiędzy Marszałkowską a Nowym Światem odbudowano wedle funkcjonalistycznego planu utworzenia dzielnicy finansowo skarbowej, otoczonej przez główne arterie handlowe. Przez dekady obszar ten był jedną z wizytówek Odbudowy Stolicy. W ostatnim ćwierćwieczu powrót do kapitalizmu przyczynił się do stopniowej zabudowy kwartałów przedwojennych ulic. W Centrum nastąpiło znaczne dogęszczenie nowoczesną zabudową oraz wiele kontrowersyjnych nieraz, modernizacji oraz rozbiórek nierzadko wartościowych.

Prowadzenie: Grzegorz Mika

Start: pod pozostałościami d. CDT-u od strony ulicy Brackiej i Jerozolimskich

 •  Starówka warszawska – udana kreacja architektoniczna?
  22 maja, godzina 16.00

Wygląd Starego i Nowego Miasta to wynik powojennej kreacji konserwatorskiej pod kierunkiem Jana Zachwatowicza. Podczas spaceru przywołane zostaną idee, które przyświecały powojennej rekonstrukcji Starówki. Będzie można porównać je ze współczesnymi ideami rekonstrukcji. Omówione zostaną też kwestie nowej inwestycji na Podwalu. Czy stary kontekst wymaga starego, historycznego kostiumu, czy nowoczesnych projektów wpisujących się w kontekst miejsca?

Prowadzenie: Małgorzata Pastewka

Start: przed kościołem Św. Anny

Tu było, tu stało – spacery architektoniczne po Dzielnicy Śródmieście
Pierwszy spacer: 23 kwietnia 2016 roku, godzina 12.00
Organizatorzy: Tu było, tu stało, Masław Stowarzyszenie
Warszawa

Dodaj komentarz