Prosimy dotykać eksponatów

18 kwietnia w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Prosimy dotykać eksponatów. Poświęcona będzie działaniom mającym poprawić dostępność muzeów dla osób niepełnosprawnych.

I Ogólnopolska Konferencja „Prosimy dotykać eksponatów”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

I Ogólnopolska Konferencja „Prosimy dotykać eksponatów”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2012 roku Dział Edukacji, Promocji i PR-u Muzeum Historycznego Miasta Gdańska podjął pierwsze próby zorganizowania i adaptacji zabytkowej przestrzeni Dworu Artusa, czego owocem była otwarta 20 grudnia 2013 roku wystawa Prosimy dotykać eksponatów. Wystawę odwiedziło już kilkaset osób z dysfunkcją wzroku, ponadto cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem pozostałych zwiedzających, w tym osób starszych oraz dzieci.

Konferencja inspirowana jest wystawą i dotyczyć będzie problemów dostosowania instytucji kulturalnych o charakterze wystawienniczym do potrzeb osób z dysfunkcjami poznawczymi. Podczas spotkania występujący skłonią słuchaczy do zastanowienia się, jak można skonstruować ofertę kulturalną, skierowaną szczególnie do osób niewidomych i słabowidzących, którzy są grupą, stanowiącą największe wyzwanie w przestrzeni muzealnej spośród wszystkich występujących niepełnosprawności.

Dwór Artusa nie pierwszy raz angażuje się w wyrównywanie szans i znoszenie barier – placówka uzyskała tytuł Miejsca Przyjaznego Osobom Niepełnosprawnym 2010.

I Ogólnopolska Konferencja Prosimy dotykać eksponatów
18 kwietnia 2016 roku, godzina 9.00
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk
Dwór Artusa
Gdańsk

Dodaj komentarz