Polski Szekspir Współczesny

Z okazji 400-lecia śmierci Williama Szekspira Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przypomni rejestracje spektakli inspirowanych jego twórczością. W programie przeglądu w siedzibie Instytutu znajdą się inscenizacje najbardziej cenionych reżyserów polskiego teatru – Warlikowskiego, Jarzyny, Klaty i Wajdy. Pokazy spektakli rozpoczną się 21 kwietnia.

„2007: Macbeth”, reż. Grzegorz Jarzyna – kadr z rejestracji spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„2007: Macbeth”, reż. Grzegorz Jarzyna – kadr z rejestracji spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas czterodniowego przeglądu w NInA przypomniane zostaną znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą adaptacje sztuk Szekspira. Cykl otworzy 2007: Macbeth Grzegorza Jarzyny, spektakl którego późniejsza wersja była prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu oraz dokument Przyczynek do portretu. Jan Kott poświęcony krytykowi i teoretykowi teatru. Pierwszy dzień pokazów zakończy spotkanie z udziałem aktorów.

Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć jeszcze: słynną Burzę w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego z udziałem m.in. Adama Ferencego, Magdaleny Cieleckiej, Stanisławy Celińskiej i Jacka Poniedziałka; H w reżyserii Jana Klaty – spektakl realizowany w pofabrycznych wnętrzach Stoczni Gdańskiej oraz Makbeta w reżyserii Andrzeja Wajdy z 2010 roku z Krzysztofem Globiszem, Iwoną Bielską, Romanem Gancarczykiem i Krzysztofem Zawadzkim.

Polski Szekspir Współczesny – pokazy kinowe
Od 21 do 24 kwietnia 2016 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz