• 2016-04-16

O emigracji solidarnościowej

19 kwietnia w Przystanku Historia w Warszawie odbędzie się spotkanie z cyklu Polacy to naród emigrantów poświęcone emigracji solidarnościowej. Comiesięczne dyskusje poświęcone są nietuzinkowym postaciom, wydarzeniom rzucającym nowe światło na dzieje dwudziestowiecznej Polski czy osiągnięciom emigrantów na polu kultury i nauki.

„Polacy to naród emigrantów”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polacy to naród emigrantów”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy można używać terminu „emigracja solidarnościowa”, skoro zdecydowana większość Polaków, którzy opuścili PRL w latach 80., wyjechała z powodów materialnych? Faktem jest to, że wielu z nich otrzymało status uchodźcy, a w gronie wyjeżdżających znaleźli się również byli internowani i ważni działacze Solidarności, którzy na Zachodzie zaangażowali się w pomoc dla kraju. Ponad milionowa rzesza Polaków, która wtedy wyemigrowała, stworzyła jedną z największych fal migracyjnych w historii Polski.
O emigracji politycznej i ekonomicznej w latach 80. będą dyskutować:

  • Marcin Frybes, matematyk i socjolog,
  • Tadeusz Konopka, dziennikarz i dyplomata,
  • Patryk Pleskot, historyk, pracownik Oddziału IPN w Warszawie.

​Seminarium Polacy to naród emigrantów to cykl wykładów i dyskusji poświęconych losom polskiej emigracji politycznej po 1945 roku, nazywanej przez historyków II Wielką Emigracją. Gospodarzem cyklu jest Sławomir Łukasiewicz, koordynator programu badawczego Instytutu Pamięci Narodowej poświęconego dziejom zimnowojennej emigracji polskiej.

Polacy to naród emigrantów – cykl wykładów i dyskusji
19 kwietnia 2016 roku, godzina 17.30
Przystanek Historia w Warszawie

Dodaj komentarz