Biblioteka Siedemsetlecia – spotkanie z Wasylem Machno

Wschodnia Fundacja Kultury Akcent i Warsztaty Kultury zapraszają na promocję dwóch pierwszych tomów serii wydawniczej Biblioteka Siedemsetlecia z udziałem autorów. Gościem specjalnym będzie przybywający z Nowego Jorku wybitny ukraiński poeta, nowelista i eseista Wasyl Machno, autor zbioru opowiadań Listy i powietrze, przełożonych przez Bohdana Zadurę. Spotkanie poprowadzi Bogusław Wróblewski.

Biblioteka Siedemsetlecia: Wasyl Machno, „Listy i powietrze” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Biblioteka Siedemsetlecia: Wasyl Machno, „Listy i powietrze” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wschodnia Fundacja Kultury Akcent i redakcja „Akcentu” serią wydawniczą Biblioteka Siedemsetlecia pragną upamiętnić 700. rocznicę nadania Lublinowi praw miejskich. Na serię składają się książki ukazujące historyczne i współczesne znaczenie Lublina, jego kultury i wielonarodowych tradycji pogranicza Wschodu i Zachodu.

Bibliotekę Siedemsetlecia otwiera antologia Pięć wieków poezji o Lublinie, której uzupełnione wydanie przygotował do druku Waldemar Michalski – poeta, krytyk literacki i redaktor „Akcentu”. Antologia jest prezentacją najciekawszych i najbardziej wartościowych wierszy pisanych z myślą o Lublinie – od Kochanowskiego po najmłodszych poetów współczesnych. Z ponad tysiąca utworów wybrano prawie 250 tekstów, będących dziełem niemal 150 autorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, m.in. z Izraela, Niemiec, Ukrainy, USA i Węgier. Wybór tekstów poprzedza obszerny wstęp (także w wersji angielskiej), który jest omówieniem literackiego wizerunku miasta w historycznym kontekście.

Biblioteka Siedemsetlecia: „Pięć wieków poezji o Lublinie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Biblioteka Siedemsetlecia: „Pięć wieków poezji o Lublinie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Drugą książką w serii jest zbiór opowiadań Wasyla Machno Listy i powietrze. Perfekcyjne pod względem literackim opowiadania wybitnego pisarza ukraińskiego mieszkającego w Nowym Jorku odsłaniają skomplikowane relacje międzyludzkie związane z zawieszeniem bohaterów w przestrzeni międzykulturowej. Dotyczy to zarówno mieszkańców zachodniej Ukrainy (niegdyś wschodnich terenów Rzeczypospolitej), jak i środowisk emigracyjnych w dzisiejszej Ameryce. Spotykamy w tych opowiadaniach Ukraińców, Polaków, Żydów, Cyganów, ale problemy, przed którymi stają bohaterowie, mają charakter uniwersalny – osamotnienie, nieumiejętność ocalenia własnego systemu wartości wobec presji niestabilnego otoczenia społecznego i geopolitycznych powikłań najnowszej historii.

Jednakowo głęboko przeżywają ten dramat intelektualista na obczyźnie, rosyjski oficer białogwardyjski, ukraińska studentka w Nowym Jorku, emigrant zarobkowy próbujący zalegalizować pobyt w USA przez fikcyjne małżeństwo, drobny żydowski kupiec i polski oficer w obliczu rozpoczynającej się drugiej wojny światowej czy prosta kobieta pragnąca ratować syna przed unicestwieniem przez wojnę domową.

W przyszłości ukażą się:

  • Łukasz Marcińczak, Kamienie pachnące szafranem. Eseje lubelskie
  • Bogusław Wróblewski, Lublin – miasto poetów. Antologia
  • Poemat o mieście Lublinie Józefa Czechowicza, Ballada lubelska Józefa Łobodowskiego – edycja wspólna dwóch poematów
  • Wybór wierszy współczesnych poetów lubelskich w tłumaczeniach na języki obce

Biblioteka Siedemsetlecia – spotkanie promocyjne
20 kwietnia 2016 roku, godz. 17.00
Muzeum Lubelskie, Lublin

Dodaj komentarz