Pieśń koguta – pieśń zwycięstwa

Pieśń koguta to liryczna narracja starego wiejskiego lekarza, który stojąc u progu śmierci, szuka odpowiedzi na podstawowe egzystencjalne pytania. Ta niewielka objętościowo książka jest jednym z najbardziej znanych i cenionych tytułów czeskiego pisarza – Viktora Fischla.

Viktor Fischl, „Pieśń koguta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Viktor Fischl, „Pieśń koguta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohater książki – mający za sobą gorzkie życiowe doświadczenia doktor – prowadzi ciągły spór o sens istnienia ze swoim alter ego – rezolutnym i tryskającym energią kogutem Pedro, wyśpiewującym codziennie pieśń zwycięstwa na cześć słońca, piękna, cudu życia.

Pieśń koguta jest opowieścią pełną ciepła, mądrej zadumy i żywych emocji, choć jednocześnie naznaczoną smutkiem i melancholią. Bogactwo emocji towarzyszących lekturze wynika z natury autora – Viktor Fischl nie jest człowiekiem, który godzi się bez sprzeciwu ze wszystkim, co nieuniknione. Godzi się, bo nie ma innego wyjścia, ale godzi się, walcząc.

Viktor Fischl (1912–2006) – czeski prozaik żydowskiego pochodzenia, także poeta, twórca literatury faktu, autor książek dla dzieci i tłumacz, posługujący się również nazwiskiem Avigdor Dagan.

Viktor Fischl, Pieśń koguta
Przekład: Krzysztof Rejmer
Premiera: kwiecień 2016 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz