Arcywarchoł w spódnicy

Polemira. Niesłusznie zapomniana Hanny Faryny-Paszkiewicz to historia Marii Jehanne Wielopolskiej, głośnej pisarki i zaciekłej publicystki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nisza przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

Hanna Faryna-Paszkiewicz, „Polemira. Niesłusznie zapomniana” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Hanna Faryna-Paszkiewicz, „Polemira. Niesłusznie zapomniana” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Maria Jehanne Wielopolska (1882–1940) – „stara weredyczka, która popsuła sobie życie prawdomównością”, „czerwona hrabina”, „arcywarchoł w spódnicy”, „zażarta piłsudczyca”, autorka głośnych książek (Pani El.FaunessyFeminaKryjaki), która „stoczyła się w dziennikarstwo”. W obronie swoich przekonań, zmienianych czasem o 180 stopni, toczyła zaciekłe publicystyczne boje.

Gorszyła Kościół, irytowała Antoniego Słonimskiego. W dwudziestoleciu poświęcano jej złośliwe karykatury i satyryczne wierszyki, wyśmiewano w noworocznych szopkach. Po wojnie długo o Wielopolskiej nie pamiętano. Dopiero w ostatnich latach dostrzeżono, że to ona na równi z Zofią Nałkowską dała początek feminizacji kultury.

Hanna Faryna-Paszkiewicz, historyczka architektury, nie analizuje twórczości Marii Jehanne, lecz wydobywa z cienia fascynującą postać.

Hanna Faryna-Paszkiewicz, Polemira. Niesłusznie zapomniana
Premiera: kwiecień 2016 roku
Wydawnictwo Nisza

Dodaj komentarz