Grafika i ekologia

Do 5 maja Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie zaprasza na wystawę Grafika i ekologia, na której będzie można oglądać prace stworzone z myślą o posługiwaniu się ekologicznymi technikami graficznymi.

Jan Szmatloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Szmatloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mimo różnorodności prace na wystawie łączy jedno – wszystkie zostały wykonane w mniej lub bardziej proekologicznych technikach. Ich autorami są artyści-pedagodzy: dr hab. Katarzyna Winczek i mgr Barbara Czapor-Zaręba pracują w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. Jan Szmatloch w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Nicoletta Scilimati w Akademii Sztuk Pięknych w Lecce we Włoszech.

Powstałe grafiki są odpowiedzią na wyzwania wynikające z zastosowania nietoksycznych metod i środków we wklęsłodrukowych i wypukłodrukowych technikach graficznych. Indywidualne doświadczenia twórców z materią i technikami graficznymi są próbą przekroczenia granicy wyznaczonej przez znany i praktykowany od dziesięcioleci tradycyjny, „analogowy” warsztat oraz posłużyły konfrontacji doświadczeń w zakresie druku wklęsłego i wypukłego.

Wystawa jest podsumowaniem badań warsztatowych prowadzonych w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki pt. Ekologiczne techniki sztuk graficznych, realizowanych w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wystawa stanowi prezentację dość odosobnioną, podsumowującą problematykę ekologii w grafice warsztatowej – zagadnienia dotąd niezbyt dobrze zbadanego i skąpo opisanego w polskim środowisku artystycznym. Należy mieć nadzieję, że wystawa sprowokuje otwarcie na szerszą dyskusję i zainteresowanie nie tylko w środowisku akademickim. Relacje sztuka-nauka z pewnością warte są dalszych dociekań i eksperymentów technologiczno-artystycznych.

Grafika i ekologia
Od 14 kwietnia do 5 maja 2016 roku
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych
Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR