Grafika i ekologia

Do 5 maja Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie zaprasza na wystawę Grafika i ekologia, na której będzie można oglądać prace stworzone z myślą o posługiwaniu się ekologicznymi technikami graficznymi.

Jan Szmatloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Szmatloch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mimo różnorodności prace na wystawie łączy jedno – wszystkie zostały wykonane w mniej lub bardziej proekologicznych technikach. Ich autorami są artyści-pedagodzy: dr hab. Katarzyna Winczek i mgr Barbara Czapor-Zaręba pracują w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. Jan Szmatloch w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Nicoletta Scilimati w Akademii Sztuk Pięknych w Lecce we Włoszech.

Powstałe grafiki są odpowiedzią na wyzwania wynikające z zastosowania nietoksycznych metod i środków we wklęsłodrukowych i wypukłodrukowych technikach graficznych. Indywidualne doświadczenia twórców z materią i technikami graficznymi są próbą przekroczenia granicy wyznaczonej przez znany i praktykowany od dziesięcioleci tradycyjny, „analogowy” warsztat oraz posłużyły konfrontacji doświadczeń w zakresie druku wklęsłego i wypukłego.

Wystawa jest podsumowaniem badań warsztatowych prowadzonych w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki pt. Ekologiczne techniki sztuk graficznych, realizowanych w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wystawa stanowi prezentację dość odosobnioną, podsumowującą problematykę ekologii w grafice warsztatowej – zagadnienia dotąd niezbyt dobrze zbadanego i skąpo opisanego w polskim środowisku artystycznym. Należy mieć nadzieję, że wystawa sprowokuje otwarcie na szerszą dyskusję i zainteresowanie nie tylko w środowisku akademickim. Relacje sztuka-nauka z pewnością warte są dalszych dociekań i eksperymentów technologiczno-artystycznych.

Grafika i ekologia
Od 14 kwietnia do 5 maja 2016 roku
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR