• 2016-04-15

Najlepsi polscy dokumentaliści na Doc Lab Poland

Aleksandra Maciuszek, Tomasz Śliwiński, Magda Hueckel, Agnieszka Zwiefka oraz wielu innych znakomitych reżyserów i producentów filmów dokumentalnych bierze udział ze swoimi projektami w programie Doc Lab Poland 2016, którego pierwsza sesja potrwa do 15 kwietnia w Mazowieckim Instytucie Kultury i Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

Doc Lab Poland – dyskusja, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Doc Lab Poland – dyskusja, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zakończył się nabór na tegoroczny Doc Lab Poland – największy w Polsce program konsultacyjny dla twórców filmów dokumentalnych. Na dwa komponenty: Start – dla projektów w fazie zaawansowanego rozwoju oraz Go – dla projektów w trakcie montażu przysłano w sumie aż 53 zgłoszenia.

Mieliśmy w tym roku bardzo dużo zgłoszeń i duży komfort wyboru. Mogliśmy wyselekcjonować projekty dokumentalne naprawdę na najwyższym poziomie i najbardziej odpowiadające kryteriom naszego programu. Komisja selekcyjna zwracała uwagę nie tylko na ciekawy temat i bohaterów, ale także na stopień rozwinięcia projektu. Było wiele ciekawych pomysłów, które były w zbyt wczesnej fazie. Ważnym kryterium był także potencjał międzynarodowy, ponieważ projekty będą prezentowane podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego ekspertom z zagranicy w nadziei na znalezienie koproducentów lub dystrybutorów – mówi Adam Ślesicki, dyrektor Doc Lab Poland.

Wśród uczestników warsztatów znaleźli się bardzo doświadczeni filmowcy: Aleksandra Maciuszek (Złoty Róg i Srebrny Lajkonik na KFF, liczne nagrody na świecie za film Casa blanca; Srebrny smok na KFF, nagrody w San Sebastian, Vision du Reel, czy w Hawanie za film Sceny sprzed). Projekty zgłosili również nominowani do Oscara za Naszą klątwę Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel; Agnieszka Zwiefka, nagrodzona za swój musical dokumentalny m.in. w Krakowie (Srebrny Róg), na festiwalach: Flahertiana, Nowe Horyzonty i innych; doskonały operator filmowy Kacper Lisowski (współpracował m.in. z Pawłem Łozińskim, Rollandem Joffe, Dorotą Kędzierzawską czy Pawłem Pawlikowskim); wielokrotnie nagradzana na festiwalach Edyta Wróblewska (Małe instrumenty, Ala z elementarza, PRL de luxe) oraz wielu innych.

Doc Lab Poland 2016
Od 4 do 8 kwietnia 2016 roku – pierwsza sesja komponentu Doc Lab Start dla projektów w fazie zaawansowanego rozwoju
Od 11 do 15 kwietnia 2016 roku – pierwsza sesja komponentu Doc Lab Go dla projektów w trakcie montażu
Organizator: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego
Partner Strategiczny: Krakowski Festiwal Filmowy
Mazowiecki Instytut Kultury, Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz