Dom ciszy

Blanca Busquets opisuje historię skrzypiec: zagubionego Stainera, który przywiódł na muzyczną ścieżkę trzy różne kobiety, trzy odmienne charaktery i trzy niepodobne, choć splatające się ze sobą historie. Malując z ogromną wnikliwością i głębokim realizmem portrety poszczególnych bohaterek, autorka analizuje społeczno-kulturową sytuację Europy Zachodniej końca XX wieku.

Blanca Busquets, „Dom ciszy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Blanca Busquets, „Dom ciszy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Odkąd biedna siedmioletnia dziewczynka znalazła gdzieś wśród rupieci skrzypce, nie chce się już z nimi rozstać. Tak rozpoczyna się jej przygoda z muzyką i tak zaczyna się wędrówka skrzypiec z jednych rąk do drugich. Skrzypiec odsłaniających ludzkie charaktery, odnajdujących w każdej z właścicielek inne bóle, nadzieje, potrzeby i marzenia, dostrajających się do nich i wydobywających na światło dzienne tak różne dźwięki.

Ten niezwykły instrument wpłynie na losy każdej z kobiet i połączy je z tajemniczym kompozytorem, Karlem T., dla którego owe skrzypce znaczą o wiele więcej niż dla każdej z ich tymczasowych właścicielek. Co zmieni ten instrument w losach kilkorga ludzi, których życiu ton nadaje nie tylko miłość, lecz przede wszystkim muzyka?

Blanca Busquets – urodzona w Barcelonie w 1961 roku katalońska pisarka i dziennikarka. Do tej pory opublikowała siedem powieści kobiecych tłumaczonych na hiszpański, włoski, niemiecki, francuski, rosyjski i norweski, a w 2011 roku została laureatką międzynarodowej nagrody przyznawanej przez Cech Księgarzy w Barcelonie i Katalonii – El Premi Llibreter de Narrativa. Na co dzień pracuje jako dziennikarka radiowa, pisuje również dla telewizji oraz dla portalu Osona.com. W 2016 roku w Hiszpanii ukazała się nowa książka autorki pt. Jardí a l’obaga

Blanca Busquets, Dom ciszy
Przekład: Marta Pawłowska
Premiera: 13 kwietnia 2016 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz