Menażeria w ujęciu humanistycznym: Chrapiący ptak

W serii Menażeria Wydawnictwa Czarne niebawem ukaże się kolejna pozycja – Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii Bernda Heinricha.

Bernd Heinrich, „Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bernd Heinrich, „Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Gdy w 1951 roku Heinrichowie przyjechali do Ameryki, ojciec Bernda był już dojrzałym mężczyzną i uznanym przyrodnikiem. Często rozmawiał z żoną o życiu, które przed II wojną światową i tuż po niej wiedli razem najpierw w Polsce, potem w Niemczech. Opowieści o baśniowym domu w lesie, o Starym Świecie i tropikalnych krajach, do których Gerd Heinrich wyprawiał się w młodości, zapadły młodemu Berndowi głęboko w pamięć. A ich najbardziej tajemniczym bohaterem był chrapiący ptak, przedstawiciel gatunku, który uważano za wymarły, a na którego poszukiwanie wyruszył kiedyś ojciec.

Bernd Heinrich opowiada, jak kształtowały się jego stosunki z ojcem i jak wyglądała codzienność na farmie w Maine, która stała się domem dla emigrantów z Europy. I co przesądziło o tym, że poszedł w jego ślady, został uznanym przyrodnikiem, autorem wielu książek, w których z ogromnym znawstwem i pasją przybliża swoim czytelnikom fascynujący świat przyrody.

To świadectwo głębokiego humanizmu i pieczołowicie odtworzonej historycznej perspektywy, w którym relacja ojca i syna – pokrewnych dusz połączonych fascynacją życiem na ziemi – jest pięknie określona jako „pierwotny fenotyp miłości”.

David Barber, „The New York Times”

Bernd Heinrich, Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii
Premiera: 20 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz