• 2016-04-15

Turandot – dzieło skończone, choć nieukończone

13 maja Teatr Wieki w Łodzi zaprasza na premierę pierwszej w swojej historii inscenizacji opery Giacomo Pucciniego Turandot. Reżyseria powierzona została polskiemu reżyserowi i aktorowi teatralnemu, który odnosi sukcesy na wielu scenach teatralnych, dyrektorowi Teatru Groteska w Krakowie – Adolfowi Weltschekowi.

„Turandot”, autor Giacomo Puccini (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turandot”, autor Giacomo Puccini (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mimo iż śmierć kompozytora nie pozwoliła mu ukończyć tej opery, to Turandot jest dziełem artystycznie skończonym. Historia tytułowej „krwawej” księżniczki chińskiej dała Pucciniemu asumpt do skomponowania dzieła monumentalnego, z rozbudowanymi scenami chóralnymi i karkołomnymi partiami solistycznymi. Orient zaś ze swoją egzotyką – wielka fascynacja kompozytora – efektownie zaistniał w muzyce niebanalną stylizacją mieniącą się wielością barw w instrumentacji. I chociaż Turandot nie jest operą akcji, to w charakterystyce postaci i stopniowaniu muzycznego napięcia osiąga w niej Puccini mistrzostwo.

Puccini umiał przepoić fantastykę libretta głęboką prawdą życiową i uczuciem. Do swojej kompozycji wykorzystał także oryginalne melodie chińskie i instrumentarium, oddając w muzyce egzotyczny koloryt. Analiza chińskiej muzyki i orientalizmów na podstawie dostępnych materiałów i wskazówek mieszkających we Włoszech dyplomatów spowodowała, że akt I przepełniony jest chińskimi motywami, harmonika jest wyszukana, wrażenie egzotyki osiąga kompozytor między innymi poprzez budowanie melodii na pentatonice charakterystycznej dla muzyki Wschodu oraz przez wprowadzenie szczególnie bogatego zespołu instrumentów perkusyjnych zgodnie z duchem muzyki chińskiej.

Turandot, Giacomo Puccini
Reżyseria: Adolf Weltschek
Premiera: 13 i 14 maja 2016 roku
Premiera z Ekspresem: 15 maja 2016 roku
Prapremiera: 17 maja 2016 roku
Kostiumy: Małgorzata Zwolińska
Choreografia: Anna Siwczyk
Przygotowanie chóru: Dawid Jarząb
Przygotowanie chóru dziecięcego: Maciej Salski
Producent: Łukasz Mitka
Teatr Wielki w Łodzi

Dodaj komentarz