• 2016-04-15

Moskwa po studenckiej stronie życia

19 maja w Moskwie rozpocznie się 9. Festiwal Filmowy Wisła. Publiczności zaprezentowane zostaną m.in. najlepsze debiuty fabularne i dokumentalne Studia Munka, oraz najciekawsze etiudy szkolne Warszawskiej Szkoły Filmowej.

„Śpiewający obrusik”, reż. Mariusz Grzegorzek, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Śpiewający obrusik”, reż. Mariusz Grzegorzek, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie festiwalu znajdą się również finałowe projekty Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych oraz pozycje nagradzane na Festiwalu Łódzkiej Szkoły Filmowej Łodzią po Wiśle.

Na 9. Festiwalu Wisła moskiewska publiczność będzie miała okazję zobaczyć film Śpiewający Obrusik w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Jest to pierwszy w historii pełnometrażowy film dyplomowy studentów czwartego roku wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest to fenomenalny popis umiejętności i pomysł, który bardzo szybko zyskał rozgłos i uznanie w polskiej branży filmowej oraz zdobył nagrodę Złoty Pazur na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, w konkursie Inne Spojrzenie.

Oprócz tego, wśród filmów z PWSFTviT na ekranach moskiewskiego kina Iluzjon prezentowane będą dyplomy studentów reżyserii, sztuki operatorskiej, animacji oraz fotografii m.in. : To byłoby coś pięknego w reżyserii Anny Morawiec oraz Dokument Mariusza Podolca. Pierwszy film opowiada o problemach kolonizacji Marsa i próbach jego zasiedlenia. Drugi obraz prezentuje portret ojca, który nie umie poradzić sobie z przemijaniem i samotnością. W repertuarze znajdą się również: Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię – Justyny Mytnik, Nie trać głowy w reżyserii Karoliny Specht, Płoty – Natalii Krawczuk oraz Perfect Killing, w duecie Antonio Eduardo Galdamez Munoz i Julian A.Ch. Kernbacc oraz etiuda fabularna Kac Macieja Buchwalda. Wszystkie te filmy wiodły prym na 13. Festiwalu Łodzią po Wiśle w 2015 roku oraz startowały na wielu międzynarodowych festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

9. Festiwal Filmowy Wisła
Od 19 do 26 maja 2016 roku
Kino Pięć Gwiazd na Pawieleckiej, Kino Iluzjon
Moskwa

Dodaj komentarz