Poczytaj mi Wrocław. Światowa Stolica Książki UNESCO 2016

Europejska Stolica Kultury stanie się także Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. Weekend inaugurujący działania związane z przejęciem przez Wrocław tego prestiżowego tytułu od koreańskiego miasta Incheon już za tydzień!

Weekend Literatury, „Hamlet” (źródło: materiały prasowe)

Weekend Literatury, „Hamlet” (źródło: materiały prasowe)

Europejska Noc Literatury z gwiazdami czytającymi utwory Szekspira w niezwykłych przestrzeniach Wrocławia, spotkania z Jo Nesbø, Filipem Springerem, Mariuszem Szczygłem i… muzykiem Rammsteina Christianem „Flakem” Lorenzem, inauguracja działalności Muzeum Pana Tadeusza, spacer Ulicą Krokodyli z Tadeuszem Boyem Żeleńskim i Stanisławem Lemem, videomapping z Mickiewiczem. Do tego spektakle, koncerty, wystawy, spotkania autorskie, happeningi i mnóstwo innych wydarzeń artystycznych.

Światowa Stolica Książki ma za sobą długą drogę. Ostatnie 16 lat było czasem systematycznego rozwoju tego wizjonerskiego i wartościowego projektu. Każde z miast ma inne problemy, priorytety i podejście. Ale wszyscy rozumieją, jak ważna jest inwestycja w kulturę i młodych ludzi. Incheon udało się połączyć dawne tradycje piśmiennicze z nowymi technologiami. Teraz czekamy już z niecierpliwością na przekazanie tytułu 17. Światowej Stolicy Książki Wrocławiowi i to, co się wydarzy w Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – napisała Trasvin Jittidecharak, przewodniczącą komitetu organizacyjnego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, jednej z organizacji, które zdecydowały o przyznaniu tego zaszczytnego tytułu stolicy Dolnego Śląska.

Skibińska poczyta Szekspira, Nesbø opowie o Hole’u

Rozpoczęcie kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO jest jednocześnie częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, dlatego podczas specjalnego weekendu ESK (od 22 do 24 kwietnia) dominować będzie literatura. Ale pod hasłem Poczytaj mi Wrocław kryje się mnóstwo różnorodnych wydarzeń kulturalnych, w których wszystkie pokolenia będą mogły uczestniczyć w wielu salach, klubach i plenerach Wrocławia.

Na 23 kwietnia, czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, zaplanowano m.in. specjalną edycję Europejskiej Nocy Literatury, której bohaterem będzie William Szekspir. W tym dniu przypada bowiem 400. rocznica śmierci tego dramaturga wszech czasów. Z tej okazji fragmenty jego dzieł w wielu miejscach miasta interpretować będą znakomici polscy aktorzy, m.in. Ewa Skibińska, Magdalena Cielecka, Jan Nowicki, Arkadiusz Jakubik i Bartosz Porczyk.

Tego samego dnia w Europejskiej Stolicy Kultury gościć będzie także Jo Nesbø. Norweski autor kryminałów, którego książki królują na listach bestsellerów na całym świecie, jest także uczestnikiem Projektu Szekspir, w ramach którego kilkunastu znakomitych pisarzy na swój sposób interpretuje utwory brytyjskiego dramaturga. Powieść Nesbø inspirowana Makbetem ukaże się w Polsce w 2017 roku nakładem wrocławskiego Wydawnictwa Dolnośląskiego. Spotkanie z Jo Nesbø odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol i będzie transmitowane w internecie.

Spacer po Ulicy Krokodyli (Przejście Garncarskie) w sobotni wieczór to także okazja, by spotkać kilkoro polskich pisarzy urodzonych na Kresach. W role Boya, Nałkowskiej, Hemara czy Lema wcielą się aktorzy teatru Ad Spectatores. Warto również przyjść tego wieczoru pod fontannę, by posłuchać Adama Mickiewicza.

Europejska Noc Literatury 2015 (źródło: materiały prasowe)

Europejska Noc Literatury 2015 (źródło: materiały prasowe)

Żadan w listach z Ukrainy, Goethe na Nowym Targu

Dzień wcześniej, 22 kwietnia, w kawiarni Proza Wrocławskiego Domu Literatury zaplanowano „Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP”, czyli multimedialny performans, podczas którego młodzi ukraińscy poeci, wspierani przez didżejów, zaprezentują wiersze zamieszczone w antologii Listy z Ukrainy. To wydarzenie z programu trwającego we Wrocławiu Miesiąca Lwowskiego.

W tym samym dniu przy placu Nowy Targ zainauguruje działalność Goethe-Institut Pop Up Pavillon. W „sześciu ścianach kultury”, czyli unikalnej przestrzeni przeszklonego kontenera, przez trzy miesiące podczas wystaw, koncertów, spektakli i spotkań literackich toczyć się będzie artystyczny dialog na temat tożsamości, miasta i kultury. Wśród pierwszych gości Pawilonu znajdą się Christian „Flake” Lorenz, muzyk grupy Rammstein, oraz twórca błyskotliwych reporterskich opowieści o współczesnej polskiej architekturze i urbanistyce, Filip Springer, który wygłosi także tego dnia wykład kończący roczne Forum Pisarskie Dzieci i Młodzieży Europejskiej Stolicy Kultury.

Z kolei w trakcie Wieczoru Koreańskiego (22 kwietnia w Barbarze) będzie można uczestniczyć w wystawie znakomitej polskiej ilustratorki Iwony Chmielewskej oraz spotkać się z delegacją Światowej Stolicy Książki UNESCO Incheon 2015. W programie weekendu „Poczytaj mi Wrocław” znajdzie się też wiele imprez dla najmłodszych czytelników i całych rodzin, w tym muzyczno-literacki pojedynek didżejów. Książka stanie się nawet… biletem komunikacji miejskiej MPK.

Od Silesiusa do Angelusa

Kwietniowy weekend to dopiero początek Światowej Stolicy Książki UNESCO we Wrocławiu. Przez cały rok, aż do 22 kwietnia 2017 roku, mieszkańcy Wrocławia i goście Europejskiej Stolicy Kultury mogą uczestniczyć w kilkudziesięciu, nie tylko literackich, wydarzeniach kulturalnych związanych z tym prestiżowym tytułem. Wśród nich będzie m.in. projekt „Bibliopolis”, w którego ramach utwory literackie będą się pojawiać w przestrzeniach miasta: w tramwajach, na samochodach oraz rowerach, piekarniach, parkach i na ulicach. Już w maju zostanie otwarty pierwszy Literacki Pit Stop, podczas wielkiego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius spotkają się największe imprezy poetyckie z całej Polski, a chwilę potem wystartują specjalne edycje Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Festiwalu Literatury dla Dzieci. Na lipiec zaplanowano Zlot Dyskusyjnych Klubów Książki, zwany „literackim Woodstockiem” oraz spotkania z kilkudziesięcioma znakomitymi pisarzami z Polski i Hiszpanii podczas Miesiąca Spotkań Autorskich. W sierpniu podczas Polconu 2016 w Hali Stulecia swoje święto będą mieli także miłośnicy fantasy i science-fiction. Październik to czas Bruno Schulz. Festiwal z galą Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus, a na początku grudnia odbędzie się jubileuszowa 25. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek…

Kadencja Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016 zakończy się dokładnie za rok odśpiewaniem (na wszystkich kontynentach) Światowego Hymnu Książki, którym dzięki Wrocławiowi stanie się wiersz Tadeusza Różewicza Włosek poety, do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Poczytaj mi Wrocław. Światowa Stolica Książki UNESCO 2016 – weekend inauguracyjny
Od 22 do 24 kwietnia 2016 roku
Wrocław

Dodaj komentarz