• 2016-04-14

Obsesje – wystawa teatralnych zdjęć Natalii Kabanow

Od 14 kwietnia we wrocławskiej Galerii Sztuki Socato będzie można oglądać nową wystawę zdjęć graficzki Teatru Polskiego we Wrocławiu Natalii Kabanow zatytułowaną Obsesje. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 20.00, a poprzedzi go o godzinie 19.00 wykład Rafała Kameckiego z cyklu Fotografia kolekcjonerska. Ekspozycja potrwa do 11 maja.

„Obsesje”, autor Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Obsesje”, autor Natalia Kabanow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obsesje to drugie spotkanie z fotografią teatralną Natalii Kabanow we wrocławskiej Galerii Sztuki Socato. Ostatnie dwa lata, niecałe dwa i pół sezonu pracy Teatru Polskiego we Wrocławiu, podczas których artystka fotografowała powstające spektakle i towarzyszące im zdarzenia. Wycinka HolzfällenDziadyBurzaŚmierć i dziewczynaMedia Medea czy Grimm: czarny śnieg stały się wyzwaniem i okazją, by wejść w świat tworzących je artystów, oswoić go, popatrzeć na niego na swój sposób, uchwycić to, co w nim najważniejsze.

Spektakle teatralne są żywe, niepowtarzalne, zmienne, mają energię osobistego, intensywnego spotkania. Fotograf wchodzi w wykreowany, sztuczny świat, by uchwycić w nim prawdę. To trudne, choć akurat Natalii Kabanow udaje się często – dzięki niezwykłemu talentowi, wrażliwości i umiejętnościom, a pewnie też dlatego, że jest częścią teatralnego zespołu Teatru Polskiego i towarzyszy spektaklom od początku procesu ich tworzenia.

Natalia Kabanow jest też autorką plakatów teatralnych i  co się z tym wiąże  sesji fotograficznych potrzebnych do ich przygotowania. Stała się w związku z tym bohaterką osobliwego skandalu, jaki wywołał przygotowany przez nią plakat do Śmierci i dziewczyny w reżyserii Eweliny Marciniak. Okazało się, że niewinna, jak się zdawało, fotografia, na której widać brzuch i biodra młodej kobiety i jej dłoń włożoną w bieliznę, była dla niektórych niedopuszczalnym przekroczeniem. A może była to tylko afera nadmuchana przez media i podgrzana naszym politycznym tu i teraz? W każdym razie teatr stał się areną bitwy ideologicznej i wojownikiem o wolność słowa i obrazu.

Katarzyna Majewska, kuratorka wystawy

Natalia Kabanow – jest malarką, graficzką, absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, W latach 1996–2001 była studentką i asystentką w pracowni grafiki warsztatowej prof. Stanisława Ficnera. Prezentowała swoje prace między innymi na Biennale Grafiki Studenckiej, w Club der polnischen Versager w Berlinie i w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. Od kilku lat jest graficzką Teatru Polskiego we Wrocławiu i „Notatnika Teatralnego”, odpowiedzialną za wizerunek teatru i pisma. Stworzyła scenografię do filmu Made in Poland Przemysława Wojcieszka.

Obsesje, Natalia Kabanow
Wernisaż: 14 kwietnia 2016 roku godz.20.00
Wystawa czynna: od 15 kwietnia do 11 maja 2016 roku
Kurator wystawy: Katarzyna Majewska
Galeria Sztuki Socato we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR