Rzeźba, rysunek, obiekty

20 kwietnia Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na wernisaż wystawy Przed, po i pomiędzy – rzeźba,rysunek, obiekty autorstwa profesora Mariusza Kulpy.

„Przed, po i pomiędzy”, autor Mariusz Kulpa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przed, po i pomiędzy”, autor Mariusz Kulpa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeźba jako arte – fakt, obiekt w relacjach przestrzennych, znak kulturowy, dyscyplina sztuki, a także rysunek w formie czystej i strukturach współistniejących, przenikających się wzajemnie – to zasadnicze obszary moich artystycznych działań. Interesują mnie materialne i metaforyczne wartości ekspresyjne tworzywa w procesie kreacji formy i treści przekazu.

W warstwie tematycznej często odnoszę się do natury jako obiektywnego źródła inspiracji. Złożone relacje zachodzące na styku natury i kultury, wartości humanistyczne i zjawiska dehumanizacji w sztuce stawiają nowe wyzwania. W poszukiwaniu odpowiedzi zwracam się do człowieka w uniwersalnym rozumieniu — mówi profesor Mariusz Kulpa.

Mariusz Kulpa – urodził się w 1946 roku w Leżajsku. Ukończył studia artystyczne na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Uzyskał dyplom w pracowni prof. A. Hajdeckiego w 1974 r. Od 2002 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Rysunku oraz Kierownika I Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Od 1974 r. uczestniczy czynnie w wystawach krajowych i zagranicznych (indywidualnych i zbiorowych) oraz w konkursach, uzyskując różne nagrody i wyróżnienia. Jest autorem 6 realizacji pomnikowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i instytucjonalnych Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii.

Przed, po i pomiędzy  rzeźbarysunek, obiekty, prof. Mariusz Kulpa
Wernisaż: 20 kwietnia 2016 roku
Wystawa czynna: od 21 kwietnia do 18 maja 2016 roku
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Dodaj komentarz