• 2016-04-13

Pamiętaj z nami: KL Płaszów

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już po raz czwarty organizuje wydarzenie Pamiętaj z nami. Oddziały tworzące Trasę Pamięci MHK – Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem oraz Ulica Pomorska – zapraszają do udziału w swoim święcie 15 i 16 kwietnia.

„Pamiętaj z nami” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Pamiętaj z nami” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W tym roku wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter. Jego najważniejszym bohaterem będzie dawny nazistowski obóz koncentracyjny Płaszów. Program Pamiętaj z nami 2016 został skonstruowany tak, by jak najlepiej przybliżyć uczestnikom historię tego niezwykle ważnego dla Krakowa miejsca.

Wydarzenie będzie miało strukturę dwudzielną. Pierwszego dnia odbędzie się konferencja Płaszów. Odkrywanie, w czasie której głos zabiorą historycy, muzealnicy, socjolodzy i architekci. Poprzez wielostronne ujęciu tematu organizatorzy chcą jak najpełniej przedstawić historię obozu i jego powojennych losów.

Na drugi dzień zaplanowano m.in. spacery edukacyjne, spotkania ze świadkami historii, Bieg Pamięci, warsztaty kulinarne. Na pl. Bohaterów Getta i w Fabryce Schindlera będzie można zobaczyć dwie wystawy planszowe.

Finał Pamiętaj z nami odbędzie się o godz. 20.00 na terenie dawnego placu apelowego obozu w Płaszowie. Uczestnicy upamiętnią wszystkie ofiary nazistów w tym miejscu poprzez wspólne zapalenie zniczy.

Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Pamiętaj z nami
15 i 16 kwietnia 2016 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz