• 2016-04-13

Lubomski w Żydowskim Muzeum Galicja

14 kwietnia w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się koncert Mariusza Lubomskiego, polskiego plastyka i muzyka, zaliczanego do wykonawców piosenki autorskiej.

Mariusz Lubomski  – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Lubomski – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mariusz Lubomski tworzy specyficzny rodzaj utworów o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weila-Brechta i Toma Waitsa.

Zadebiutował na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie razem z zespołem I z Poznania i z Torunia w 1982. Zespół stał się znany dzięki utworowi Impreza w klubie harcerza. Od tej pory występował w wielu klubach studenckich w całej Polsce. W 1985 grupa wygrała pierwszą PaKĘ w Krakowie piosenką Rafała Bryndala Indianie i kowboje. Początkowe fascynacje Mariusza Lubomskiego to twórczość Toma Waitsa. W roku 1987 zaistniał solo i zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Później zaśpiewał w opolskim Kabaretonie własna wersję Undergroundu (ze słowami Sławomira Wolskiego).W 1988 Lubomski miał swój recital na PPA. Od tamtego czasu nagrał kilka płyt i programów telewizyjnych.

 Mariusz Lubomski 
14 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie

Dodaj komentarz