Małopolskie Dni Książki Książka i Róża 2016

23 i 24 kwietnia w Krakowie będą miały miejsce obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich i 15. odsłona Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Pomysł akcji pochodzi z Hiszpanii, skąd został przeniesiony do naszego regionu w 2002 roku z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego. W kraju Cervantesa od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem, a ulice wielu hiszpańskich miast, w tym Barcelony, zamieniają się w wielki targ książki pod gołym niebem. W tym roku Krakowskie Biuro Festiwalowe – koordynator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – dołączyło do grona organizatorów akcji „Książka i Róża” i wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie zaplanowało szereg weekendowych atrakcji.

Kameralny Kiermasz Książki Używanej zagości w sobotę i niedzielę na krakowskim Placu św. Marii Magdaleny. Klasykę światowej literatury, beletrystykę historyczną i popularnonaukową, komiks i literaturę anglojęzyczną zaprezentują w przystępnych cenach liczni krakowscy antykwariusze i bukiniści, m.in. księgarnia historyczna Szafa Pełna Książek, FanKomiks, Massolit Books i antykwariat 9wrota oraz Abecadło, a na stoisku WBP w Krakowie za grosze będą do zdobycia książki wycofane ze zbiorów. Kiermasz uzupełnią stoiska kwiaciarek z różami; można będzie napić się kawy, zjeść lody, przekąsić pieczone kasztany oraz wstąpić do pobliskiej Księgarni Bona na pyszne magdalenki – najbardziej literackie ciastka świata. Do każdej zakupionej na kiermaszu książki tatuaż wodny z różą w prezencie.

Światowy Dzień Książki to także intensywny program wydarzeń w księgarniach i bibliotekach. Organizatorzy zapraszają m.in. na wieczór rozpoczynający Festiwal Niezależnych Księgarni w De Revolutionibus, a w jego ramach warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wykład prof. Andrzeja Stelmacha, a także spotkanie inaugurujące Dyskusyjne Kluby Czytelnicze fundacji Poemat w księgarni Bona. W weekend odbędzie się także inauguracja projektu „Krakowskie księgarnie na medal” Fundacji Miasto Literatury, w ramach której w wybranych księgarniach przez kilka godzin za ladami staną znane i lubiane osoby, które zachęcać będą do zakupu, polecą swoje ulubione książki i pomogą wybrać najciekawsze.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na Rajską na spotkanie z Anną Dziewit-Meller, literacką grę miejską W poszukiwaniu smoczej legendy, a także warsztaty dla dzieci Czy Gwiezdne Wojny to tylko film? Tam również odbędzie się specjalna odsłona akcji wymiany książek Drugie Życie Książki. Na krakowskie Planty wyruszą dwa rowery Lotnej czytelni, by spotkać się z czytelnikami. W ten specjalny weekend każdy, kto wypożyczy książkę z roweru, zostanie dodatkowo obdarowany tatuażem z różą. Organizatorzy zapraszają również na Szekspirowskie warsztaty sceniczne z Krzysztofem Stawowym (w Światowy Dzień Książki przypada 400. rocznica śmierci angielskiego dramaturga oraz Miguela de Cervantesa).

Akcja „Książka i Róża” przypomina, że książka może być ciekawym pomysłem na prezent. Wydarzenia zaplanowane w jej ramach, w tym kiermasz na Placu św. Marii Magdaleny, podkreślają też bogate tradycje drugiego obiegu książki w Krakowie i Małopolsce – kolebce polskiego języka i drukarstwa, miejscu szczególnej koncentracji sektora wydawniczego i najbardziej prestiżowych aukcji antykwarycznych, wpisując się w założenia programu Kraków – Miasto Literatury UNESCO, którego celem jest ochrona i wsparcie dla rozmaitych gałęzi lokalnego rynku książki. To właśnie w antykwariatach i na ulicznych targach możemy się natknąć na wartościową literaturę, niewznawianą często na polskim, zorientowanym na nowości rynku książki.

Akcentując rolę książki jako wyjątkowego podarunku, w piątkowy poranek w Kolejach Małopolskich na trasie Kraków–Balice osoby przybywające do Małopolski zostaną obdarowane upominkiem książkowym. Akcją ta będzie zapowiedzią weekendowych wydarzeń w Małopolsce.

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 i 24 kwietnia 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR