Zakurzony język – spotkania z Hanną Sukare

Austriackie Forum Kultury zaprasza na spotkania z Hanną Sukare, laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Rauriser Literaturpreis za najlepszy debiut prozatorski w języku niemieckim – powieść Staubzunge (Zakurzony język).

Hanna Sukare, „Staubzunge” (Zakurzony język) – okładka (źródło: materiały prasowe)

Hanna Sukare, „Staubzunge” (Zakurzony język) – okładka (źródło: materiały prasowe)

Rodzeństwo Matthias i Adela Röhricht zostało surowo wychowane przez ojca, austriackiego pastora, i matkę – uciekinierkę z Polski. Rodzinny dom kojarzy im się z milczeniem, chłodem i karami. Kiedy dorastają, dystansują się wobec rodziców i religii, w której wyrośli. Adela zbliża się do matki (Jad) dopiero, gdy ta traci pamięć. Mimo to śmierć Jad staje się cezurą w życiu rodzeństwa. Matthias wycofuje się z dotychczasowego życia. Adela w poszukiwaniu własnej tożsamości usiłuje rozwikłać rodzinne tajemnice i wyrusza w podróż śladami matki, odwiedzając Łódź, z której Jad musiała uciekać w 1945 roku. W powieści przeplata się kilka narracji, które sprawiają, że książka jest czymś więcej niż tylko fascynującą historią rodzinną – to także portret minionego stulecia naznaczonego wojną, rasizmem, ucieczkami i wypędzeniami. Wpływają one nie tylko na ich bezpośrednie ofiary, ale także na kolejne pokolenia.

Hanna Sukare ukazuje m.in. obłęd przyporządkowywania, izolowania i segregacji ludzi. Opowiada o podziale, który w czasie wojny decydował o życiu lub śmierci, o rozróżnieniu na Żydów i nie-Żydów, o rozbijaniu rodzin, które musiały wybierać między polskością a niemieckością, ale również o wykluczeniach, które trwały jeszcze po wojnie. […] Autorka stawia pytanie o przynależność: językową, narodowościową i wyznaniową. Jej gęsta proza jest przytłaczająco aktualna.

Brigitte Schwens-Harrant, „Die Furche”

Hanna Sukare, fot. Milan Boehm (źródło: materiały prasowe)

Hanna Sukare, fot. Milan Boehm (źródło: materiały prasowe)

Pisarka i dziennikarka Hanna Sukare urodziła się w 1957 roku we Fryburgu Bryzgowijskim. Od lat mieszka w Wiedniu. Studiowała germanistykę, prawo i etnologię. W latach 2008–2011 wielokrotnie jeździła do Polski, pracując nad filmem dokumentalnym Spotkanie klasowe i zbierając materiały do powieści Staubzunge.

Spotkania odbędą się:

  • 18 kwietnia, godz. 15.15, Filologia Germańska, Uniwersytet Łódzki (spotkanie w języku niemieckim)
  • 19 kwietnia, godz. 18.00, Austriacki Ośrodek Kultury Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (spotkanie w języku niemieckim)
  • 20 kwietnia, godz. 13.00, Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet Opolski (spotkanie w języku niemieckim)
  • 21 kwietnia, godz. 18.00 , Austriackie Forum Kultury w Warszawie (spotkanie tłumaczone na język polski)

Hanna Sukare – spotkania
Od 18 do 21 kwietnia 2016 roku
Organizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz