Orońsko. 17 km w linii prostej

22 kwietnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu rozpocznie się wystawa Orońsko. 17 km w linii prostej, która powstała w oparciu o kolekcję dzieł sztuki Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Katarzyna Kobro, „Akt dziewczyny”, 1949 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kobro, „Akt dziewczyny”, 1949 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Orońsko. 17 km w linii prostej została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej na bazie kolekcji instytucji i prac artystów z nią związanych. Spośród blisko 2000 dzieł wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów i instalacji, prac artystów różnych generacji. Po prezentacji zatytułowanej Inny świat, która odbyła się zimą tego roku w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, obecna wystawa jest drugą z kolei próbą spojrzenia na orońskie zbiory dokonaną przez nową dyrektor Eulalię Domanowską.

Orońska kolekcja rzeźby była budowana przez ostatnie 30 lat przez kolejnych dyrektorów artystycznych instytucji: Jana St. Wojciechowskiego, Lecha Karwowskiego i Mariusza Knorowskiego, a także artystów i środowisko rzeźbiarskie. Znajdziemy w niej przykłady rzeźby polskiej od początku XX wieku po czasy współczesne. Najstarsze dzieła pochodzą z pierwszej dekady minionego stulecia. Są to dzieła klasyków – Konstantego Laszczki i Stanisława Ostrowskiego.

Artyści: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Sylwester Ambroziak, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Michalina Bigaj, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Tomasz Domański, Barbara Falender, Wojciech Fangor, Miłosz Flis, Bogusław Gabryś, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska, Katarzyna Kobro, Bartosz Kokosiński, Tadeusz Koper, Grzegorz Kowalski, Jarosław Kozakiewicz, Edward Krasiński, Piotr Kurka, Natalia Lach-Lachowicz, Artur Malewski,  Sławoj Ostrowski, Marta Pszonak, Adam Rzepecki, Stanisław Szyba, Martyna Szwinta, Henryk Albin Tomaszewski, Magdalena Więcek-Wnuk, August Zamoyski, Wojciech Zasadni, Barbara Zbrożyna.

Fragment tekstu autorstwa Eulalii Domanowskiej

Orońsko. 17 km w linii prostej
Od 22 kwietnia do 30 lipca 2016 roku
Wernisaż: 22 kwietnia 2016 roku, godzina 17.00
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Anna Podsiadły i Henryk Gac
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Radom

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR