Ballada o drobnym karciarzu

Złożona książka Lawrence’a Osborne’a, podobnie jak pamiętne dzieła Dostojewskiego i Grahama Greene’a, wpisuje się w znakomitą tradycję powieści opowiadających o nałogu, a także o samotności, która ciąży na całym życiu. Ballada o drobnym karciarzu od dziś dostępna jest w księgarniach.

Lawrence Osborne, „Ballada o drobnym karciarzu” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Lawrence Osborne, „Ballada o drobnym karciarzu” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Makau, miasto ekskluzywnych kasyn, zostało stworzone dla ludzi takich jak Lord Doyle. Outsiderów, wyrzutków w chińskiej stolicy hazardu poszukujących ucieczki i zapomnienia. Doyle noce spędza na grze w bakarat i piciu, dnie przesypia w eleganckim hotelu. Topniejąca gotówka ma dla niego coraz mniejsze znaczenie, liczy się jedynie gra, w której można się zatracić, szukając satysfakcji zarówno w zwycięstwie, jak i w gorzkiej przegranej.

Spotkanie z młodą call girl staje się dla Doyle’a nieoczekiwaną szansą na zbliżenie się do drugiego człowieka. Kobieta dzieli się z nim przejmującymi wspomnieniami. Odsłania się nie bez oporów, przyzwyczajona do odgrywania roli, jakiej oczekują od niej klienci. Ale czy w świecie z plastiku i neonowego światła jest miejsce na szczerość i prawdziwą relację?

Jeśli chodzi o możliwość ułożenia stosunków między muzułmanami i zlaicyzowanym, konsumpcyjnym Zachodem, Osborne pozostaje pesymistą. Jego fatalistyczne przekonanie, że o naszym życiu decydują raczej przypadki i irracjonalne odruchy niż świadome decyzje, przywodzi na myśl Camusa. Tak jak oszczędny, precyzyjny styl jego prozy” – pisał Juliusz Kurkiewicz (Wyborcza.pl)

Lawrence Osborne – Brytyjczyk mieszkający w Bangkoku. Studiował języki nowożytne w Cambridge i na Uniwersytecie Harvarda. Po ukończeniu studiów prowadził podróżniczy styl życia – mieszkał we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Stambule. Ceniony nie tylko jako pisarz, ale także jako dziennikarz – pisał do „Newsweeka” czy „New York Timesa”. Opowiadania Osborne’a pojawiły się w magazynach takich jak „Tin Mouse” czy „Fiction”. Za artykuł zatytułowany Drinking in Islamabad wydrukowany w „Playboyu” otrzymał Nagrodę im. Thomasa Lowella 2011 za najlepszy reportaż podróżniczy. Jedno z opowiadań Osborne’a, Volcano, opublikowane w „Tin Mouse” w 2011 roku, zostało włączone do Najlepszych Opowiadań Ameryki 2012.

Lawrence Osborne, Ballada o drobnym karciarzu
Premiera: 13 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz