Tadeusz Kantor na Węgrzech

12 kwietnia w ramach III edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru MITEM w Teatrze Narodowym w Budapeszcie otworzy się wystawa Tadeusz Kantor (1915–1990). Przestrzeń pamięci.

adeusz Kantor i Nina Kiraly, fotografia z sympozjum „Sztuka i wolność”, fot. Janusz Podlecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

adeusz Kantor i Nina Kiraly, fotografia z sympozjum „Sztuka i wolność”, fot. Janusz Podlecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cricoteka użyczyła na ekspozycję trzy obiekty ze swoich zbiorów: Umarłą klasę z 1975 roku, Szatnia ze spektaklu Nadobnisie i koczkodany oraz rekonstrukcję aranżacji przestrzeni scenicznej wykorzystanej w filmie Worki, szafa i parasol. Ponadto na wystawie znajdą się archiwalne plakaty ze zbiorów Ośrodka. Kuratorką wystawy jest Justyna Michalik – współpracowniczka Cricoteki.

Związki Tadeusza Kantora z Węgrami sięgają lat 80. i łączą się z postacią Niny Kiraly, która w tamtym czasie wielokrotnie wizytowała Cricotekę i prowadziła rozmowy z Tadeuszem Kantorem, a także towarzyszyła próbom spektakli Teatru Cricot 2 i uczestniczyła w naukowych sympozjach, wygłaszając referaty na temat twórczości artysty. Była jednym z głównym ambasadorów twórczości Tadeusza Kantora na Węgrzech. Jest autorką wielu tekstów poświęconych twórczości autora Umarłej klasy.

Tadeusz Kantor nigdy nie zaprezentował swoich spektakli na Węgrzech, jednak za sprawą przyjaźni z Niną Kiraly twórczość artysty nie była obca Węgrom. Znany jest tekst odczytu przygotowanego przez Tadeusza Kantora (maszynopis w zbiorach rodziny artysty), zaprezentowanego węgierskiej publiczności w Budapeszcie 30 października 1985 roku. Artysta spotkał się wówczas ze studentami tamtejszych uniwersytetów.

W czasie jubileuszowego roku 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora Instytut Polski w Budapeszcie przy współpracy z Cricoteką zorganizował cykl wydarzeń poświęconych polskiemu artyście. Efektem tej współpracy jest Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora – unikalny zapis spektaklu Tadeusza Kantora zrealizowany w 1976 roku przez Andrzeja Wajdę podczas prezentacji w krakowskiej Galerii Krzysztofory dostępny w języku węgierskim. Wznowiona nakładem Cricoteki płyta ze zremasterowanym obrazem i dźwiękiem otrzymała teraz także węgierskie napisy.

Tadeusz Kantor (1915–1990). Przestrzeń pamięci
Wystawa w ramach III edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru MITEM
Od 12 do 24 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 12 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Justyna Michalik
Teatr Narodowy w Budapeszcie

Dodaj komentarz