• 2016-04-12

Scenografia do Faraona nagrodzona

Jury 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych nagrodziło Macieja Chojnackiego za scenografię do Faraona Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy.

„Faraon”, reż. Adam Nalepa, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Faraon”, reż. Adam Nalepa, fot. Dominik Werner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Faraon Bolesława Prusa to świetnie skonstruowany i napisany thriller polityczny. W cieniu Sfinksa i piramid odgrywa się opowieść o bezwzględnej walce o władzę, w której orężem stają się pieniądze, lud pracujący, kobiety i – przede wszystkim – religia. To wyjątkowe na skalę światową (choć często przez swoją historyczną stylizację niedoceniane) dzieło, w którym tak silnie zarysowany jest konflikt na linii władzy świeckiej i kościelnej. Wielość narodów, kultur, religii, rytuałów, sposobów zachowania i postrzegania świata zostają zmieszane w tyglu, jakim jest dla Prusa starożytny Egipt (…) – podsumowuje Katarzyna Fryc z Gazety Wyborczej.

Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska to festiwal, który na stałe wpisał się w pejzaż najistotniejszych wydarzeń artystycznych i od ponad 40 lat jest najważniejszym tego typu przeglądem spektakli opartych na tekstach zaliczanych do kanonu literatury polskiej, jak również wciąż redefiniujących to, co stanowi jego istotę.

Konfrontacje pozwalają na spotkanie z wielkimi twórcami polskiego teatru, z twórcami intuicyjnie odkrywającymi niebywałą aktualność klasyki, jak również z reżyserami młodszego pokolenia, poszukującymi nowych, współczesnych form wyrazu. W tym roku na festiwalu pojawiły się spektakle rekomendowane przez Jury Konkursu na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa.

Maciej Chojnacki – urodził się w 1977 roku. Studiował na Wydziałach Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Stypendysta Wydziału Scenografii The Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie i Sant Gallen Hochschule w Szwajcarii. Debiutował w 2003 roku scenografią do Ulicy Gagarina Gregory’ego Burke’a w reżyserii Feliksa Falka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jest autorem scenografii do kilkudziesięciu spektakli na scenach gdańskiego teatru. Za scenografię do Sędziów i Nieśmiałego na Dworze otrzymał Nagrodę Artystyczną Złota Maska Opolszczyzny i Śląska, a za scenografię do Osaczonych – wyróżnienie VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu.

Faraon
Reżyseria: Adam Nalepa
Scenografia: Maciej Chojnacki
Premiera: 21 sierpnia 2015 roku
Teatr Wybrzeże
Gdańsk

Dodaj komentarz