• 2016-04-12

Jon Irabagon Trio w Pardon To Tu

13 kwietnia w klubie Pardon To Tu odbędzie się koncert Jon Irabagon Trio.

Jon Irabagon Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jon Irabagon Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zespół składa się trójka rewelacyjnych muzyków, którzy rozpoczęli wspólną karierę w 2010 roku od publikacji świetnie przyjętego albumu Foxy. Jon Irabagon, lider grupy, to utalentowany saksofonista, laureat prestiżowej nagrody im. Theloniusa Monka, doceniany zarówno przez współpracujących z nim muzyków jazzowych tej klasy, co Herbie Hancock czy Dave Douglas jak i artystów, związanych z gatunkami odległymi od jazzu, takich jak Billy Joel czy Lou Reed.

  • Jon Irabagon – saksofon
  • Barry Altschul – perkusja
  • Mark Helias – bas

Na osobną uwagę w zespole zasługuje legenda amerykańskiego jazzu Barry Altschul. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60. XX u boku Chicka Corei, a wśród nazwisk, z którymi grywał, pojawiają się takie gwiazdy jak Anthony Braxton czy Lee Konitz. Trio Irabagona to pierwszy od ponad dwóch dekad skład, w którym Altschul występuje na żywo. Mimo ukończonych 70 lat prezentuje znakomitą formę i wciąż należy do grona najbardziej elektryzujących i twórczych perkusistów na świecie. Składu zespołu dopełnia basista Mark Helias, znany między innymi ze wspólnych nagrań z artystami tej miary co Anthony Braxton czy Cecil Taylor, ceniony także jako lider własnego tria Open Lose.

Jon Irabagon Trio przedstawia muzykę o chłodnym brzmieniu, pełnym niepokoju i poczuciu alienacji w wielkomiejskiej przestrzeni. Wyeksponowany saksofon buduje napięcie, przywodzi na myśl Nowy Jork, ze swym brakiem wytchnienia, pustką i samotnością. Samego Jona Irabagona możemy pamiętać z niedawnego koncertu w Pardon, To Tu jednej z najbardziej szalonych grup w świecie muzyki improwizowanej – Mostly Other People do the Killing.

Jon Irabagon Trio
13 kwietnia 2016 roku, godz. 20.30
Klub Pardon To Tu w Warszawie

Dodaj komentarz