• 2016-04-11

Design na sprzedaż

For sale: Design, hasło III Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów Wroclove Design, stanie się pretekstem do zastanowienia się nad znaczeniem designu we współczesnym świecie – świecie na sprzedaż. Sprowokuje także do podjęcia próby odnalezienia równowagi między potrzebami, a skalą ich zaspakajania. Festiwalu rozpocznie się 18 maja we Wrocławiu.

III Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design (źródło: materiały prasowe organizatora)

III Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas Wroclove Design zostanie zaprezentowane nie tylko dobre wzornictwo i nowe technologie. Organizatorzy będą również zachęcać uczestników do aktywnego uczestnictwa w warsztatach, wykładach oraz spotkaniach. Zaproszą również do opuszczonej, niezagospodarowanej części centrum handlowego w Bielanach Wrocławskich, aby razem z gośćmi i uczestnikami festiwalu, pomyśleć i porozmawiać o przyczynach oraz skutkach konsumpcjonizmu, a przede wszystkim o roli dobrego designu w świadomym konsumowaniu.

Konsumujemy – to bezsprzeczne, ale czy robimy to świadomie? Kuszą nas reklamy, tabliczki z napisami „For sale”, kolory, odpowiednia ekspozycja produktów i niekończące się nowości rynkowe. Idealny konsument jest ciągle „głodny”, ponieważ jego potrzeby wciąż wzrastają, a więc nieustannie pobudzają produkcję. Można zapytać: co w tym złego? Chociażby to, że w pewnym stopniu straciliśmy kontrolę. Dążąc do własnego zaspokojenia, zapominamy o otaczającym nas świecie.

Skoro design też jest na sprzedaż, to jakie jego cechy lub właściwości mogą zamienić nas w konsumentów świadomych? W którym miejscu na osi z dwoma krańcowymi punktami: produkt masowy i dzieło sztuki, umieścić design? Czy to właśnie ta dziedzina może okazać się lekiem na szaleństwo nabywania coraz to nowszych dóbr?

III Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design – For sale: Design
Od 18 do 22 maja 2016 roku
Aleja Bielany (ul. Czekoladowa 20)
Wrocław

Dodaj komentarz